'Ha már Orbánnak elment az esze, a fideszeseknek jöjjön meg'

„Egyértelműen bebizonyosodott, hogy káosz van a kormányban és a parlamentben is, látható módon a miniszterelnök kezéből kicsúszott az irányítás” - így kommentálta Mesterházy Attila az IMF-fel való tárgyalások megszakadását.

Az MSZP elnöke szerint mára egyértelművé vált, hogy a kormány és a miniszterelnök nincsen tisztában azzal, hogy a meghirdetett szabadságharc milyen következményekkel jár. „Orbán Viktor makacsul ragaszkodik a 'különutas' politikához, ami az ország elszigetelődéséhez vezet. Már nem csak csodabogárként fognak ránk tekinteni, a harc árát pedig a magyar emberek fogják megfizetni. A magyar emberekre viszont olyan terhek rakódtak az elmúlt másfél évben és korábban is, amely elviselhetetlenné teszi a további terhek rájuk rakását” - érvelt Mesterházy a Parlamentben tartott tájékoztatóján.

Az MSZP vezetője a kormányzati politikán való mielőbbi változtatást szorgalmazta. „Amíg Orbán Viktor van a kormányfői székben, addig senkinek nincs biztonságban a fizetése, a munkahelye, a nyugdíja, a megtakarítása. Fontos lenne, hogy a miniszterelnök felvázoljon egy pontos víziót Magyarország jövőjéről, hogy milyen intézkedéssort tart fontosnak a csődközeli helyzet elkerülése érdekében (…) A kormány álljon meg egy pillanatra és számoljon be arról, hogy miként kezeli a helyzetet: folytatni akarja-e a szabadságharcot, vagy kész változtatni rajta. A károk, amelyeket a kormány okoz, egyre nagyobbak és egyre nehezebb őket elhárítani” - fogalmazott Mesterházy.

A szocialista politikus hozzátette: abban érdekeltek, hogy a károkozás minél kisebb legyen. „Hajlandóak vagyunk minden politikai és szakmai segítséget megadni ahhoz, hogy ezt a helyzetet kezelni tudjuk. Olyan folyamatok indultak el, aminek a vége káosz és csőd lehet. Mi segíteni akarunk, hogy ezt elkerülhessük. De ehhez valamilyen szintű partnerség kell. Orbán Viktornak meg kell értenie, hogy az ellenzékben nem a leszámolandó ellenséget kell látnia. A közös gondolkodásból egy jobb eredmény jöhet” - fogalmazott Mesterházy, hangsúlyozva: ha ez nem így lesz, akkor tudnia kell mindenkinek, hogy a felelősség egyedül és kizárólag Orbánt és kormányát terheli.

„Egyszer már felszólítottam Lázár János, hogy a Fidesz frakciója konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal váltson kormányfőt (…) Ha már Orbánnak elment az esze, nekik legyen józan belátásuk” - fogalmazott. Mesterházy Attila hozzátette, hogy a jegybanktörvény napirendről való levételét szorgalmazzák és újbóli beterjesztése előtt az Euróapai Központi Bankkal való tanácskozást javasolnak. „Követeljük azt is, hogy a költségvetést ne csak foltozgassák, hanem írják teljesen újra. Az, ahogyan megpróbálnak úrrá lenni a feszültségeken, alkalmatlan a valódi problémák elhárítására” - nyilatkozta.

Az MSZP elnöke bejelentette, hogy parlamenti vitanapot kezdeményeznek (amelyre rendkívüli ülésszakban nem, így legkorábban csak januárban kerülhetne sor), ahol az összes párt - „különösebb időkorlát nélkül” - elmondhatná véleményét arról, hogy miként tudnának összefogni a kilábalás érdekében. „Hogy közösen találjunk megoldást. Ebben, választott politikusokként mi vállalunk felelősséget. Készek vagyunk a pártpolitikai célokat is a háttérbe húzni. Nem támogatom azt az álláspontot, hogy minél rosszabb egy Orbán-kormány alatt, annál jobb nekünk. Nekem az a jó, ha minél jobban élnek az emberek. Készek vagyunk a partnerségre” - hangsúlyozta a Parlamentben az MSZP vezetője.

Mesterházy Attila elmondta még, hogy a jövő hétfői frakcióülésre meghívta Fellegi Tamást, az IMF-fel tárgyaló minisztert, hogy adjon tájékoztatást terveiről, mandátumáról, elképzeléseiről; akár zárt ajtók mögött is. Mesterházy elmondta, hogy Fellegi a válaszában azt mondta: ez egyelőre nem aktuális. Az MSZP elnöke viszont az IMF-tárgyalások megszakadására hivatkozva újból arra kérte a tárca nélküli minisztert, hogy ossza meg elképzeléseit az MSZP politikusaival.

Mesterházy Attila a Népszabadság azon kérdésére, hogy támogatják-e az LMP által korábban felvetett javaslatot, miszerint az ellenzéki pártok állapodjanak meg egy civil szakértőben, aki külső megfigyelőként jelen lenne az IMF-tárgyalásokon, a szocialista politikus azt válaszolta: korábban nem támogatta volna az elképzelést, mivel szerinte felelős kormány felelős apparátussal dolgozik, nincs szükség külső emberekre. „Az IMF távozásával viszont más megvilágításba kerültek a dolgok” - mondta Mesterházy, hozzátéve, hogy az MSZP elképzelhetőnek tartja, hogy akár a gazdasági bizottság szocialista és ökopárti tagjaiból, vagy egy közös külső közgazdász személyében megállapodva támogassanak egy ilyen elképzelést. Amelyet egyébként a kormánypártok eleve elutasítanak. Mesterházy nevekről egyelőre nem kívánt nyilatkozni.

Mesterházy Attila
Mesterházy Attila
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.