Civil szervezetek – közöttük a Roma Sajtóközpont (RSK), a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) – a Grund nevű józsefvárosi szórakozóhelyen folytatták kampányukat az „értelmetlen, megtorló és pazarló szabálysértési gyakorlat" megváltoztatásáért. Tiltakoznak az ellen, hogy a legkiszolgáltatottabb embereket olyasmiért is megbüntetik, amiért másokat nem.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
Az eseményen „fehér, középosztálybeli" aktivisták is jelen voltak. Elmondták, hogy vidéki településeken bicikliztek olyan kerékpárokkal, amelyek miatt előzőleg romákat – különféle hiányosságokra hivatkozva – rendre megbírságolták. Érdekes módon, amikor nem romák hajtották ugyanazokat a kerékpárokat, a rendőrök egyetlen alkalommal sem büntettek meg senkit.
Sárközi Gábor (RSK) közlése szerint a civil szervezetek panaszait a rendőrség azzal hárította el, hogy a rendőrök nem diszkriminálnak, hisz a jogszabályok ezt nem teszik lehetővé. A mostani rendezvényre amúgy a szervezők az ORFK és a Belügyminisztérium képviselőit is meghívták, de ők nem kívántak élni a lehetőséggel.
Lapunknak nyilatkozva több jogvédő is arról számolt be, hogy ma már (a pár évvel ezelőtti állapottól eltérően) a kifogásolt rendőri intézkedések nem számítanak általános gyakorlatnak az országban. Bizonyos településeken azonban még mindig „rászállnak" kiszemelt roma családokra.
Muhi Erika, a NEKI vezetője korábban azt mondta kérdésünkre, hogy a jogtalanul kiszabott büntetést nem szabad elfogadni. Ha az illető elismeri a vétséget, sokkal nehezebb bármit is tenni. A Grundon tartott fórumon ugyanezt javasolta Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója is:
ha valaki jogtalannak tartja az intézkedést, ne ismerje el a szabálysértést.
A rendezvényen levetítették az RSK több kisfilmjét, amely humoros formában dolgozta fel az egyébként véresen komoly témát. Végezetül kisorsolták az egyik film kellékeit. Szerkesztőségünket is elérte a szerencse, a 37-es számmal Darth Vader stilizált sisakját és maszkját sikerült elhódítanunk.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
A fődíj a Tiszavasváriból való, Ráró névre hallgató „sokat próbált telepi bringa" volt. A nyertes roma fiatalember szintén Tiszavasváriból érkezett: a kissé megviselt kerékpárt történetesen pont az ő családja ajánlotta fel. A fiú nem volt hajlandó átvenni a nyereményt, látni se bírta azt a biciklit.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
A megismételt számhúzás után a fődíj Ammann Zsuzsához, a NEKI munkatársához vándorolt.