Az asszony a történtekről feljegyzést készített, s kifogásolta a szerinte családellenes, a férjére és a kisgyerekére való hivatkozás miatt diszkriminatív intézkedést. A feljegyzésre a reumakórház vezetője válaszolt: azt írta, a család szociális helyzetére való tekintettel alkalmazták az asszonyt, akinek az iskolai végzettsége is megkérdőjelezhető. Ezt Mária írásos nyilatkozatban utasította vissza.
|
Mária úgy érzi, hogy megalázták Kurucz Árpád / Népszabadság |
– Itt telt be a pohár – mondja könnyeivel küszködve. Hozzáteszi: húsz évet töltött el az egészségügyben, dolgozott sürgősségi és intenzív osztályon, felnőtt- és gyerekrészlegen, és nemzetközi segélyszervezetnél is. Ugyan nincs főiskolája, de felsőfokú egészségügyi szakképesítése igen. Mezőkövesdre emiatt nem is szakápolóként, hanem ápolási asszisztensként alkalmazták, de ugyanazt a munkát végezte, mint a többiek – igaz, kevesebb bérért. A méltatlan eljárás miatt levelet írt Csiba Gábornak, a miskolci kórház főigazgatójának, aki azt válaszolta, hogy a munkaszerződése továbbra is érvényben van. Tény, hogy a szerződésben kikötötték: ha visszajön dolgozni az, akit helyettesít, az alkalmazása megszűnik. Mária tovább dolgozott, de érzékelte, hogy megfagyott körülötte a levegő. A munkatársai nem adtak át információkat, és zárt ajtók mögött értekeztek, őt kizárva az ilyen megbeszélésekről. Az osztályos főnővér pedig azzal fenyegette meg:
ha akarnak, tudnak kifogást találni a munkájában.
Erről a beszélgetésről Mária hangfelvételt is készített. Tavaly novemberben a főnöke újból behívatta Máriát, s bejelentette, hogy szülési szabadságról visszajön a kolléganő, akinek a helyére felvették, így az ő szerződése megszűnik. És sajnos – tárta szét a kezét – másik státusz sincs, amire áttehetnék.
A főigazgató karácsony előtt közölte vele az elbocsátását, s még az utolsó napra, december 31-re is beosztották dolgozni, ami Mária szerint meglehetős érzéketlenségről tanúskodik. – Végig azt éreztem, ha befogom a számat, elfogadom az igazságtalanságot, lenyelem, hogy a vak férjemmel példálóznak, és meghunyászkodom, akkor talán kegyeskedtek volna valamilyen megoldást találni, így viszont örültek, hogy kitehették a szűrömet.
Megkerestük a miskolci kórházat is az ügyben. Nyilas Judit ápolási igazgató és dr. Kovács Lajos telephelyfelelős főorvos azt közölték: Kulcsár Máriát a felvételi eljárás alkalmával tájékoztatták arról, hogy ez egy helyettesi állás. Hozzátették: áttekintették az asszony alkalmazásával kapcsolatosan készült valamennyi dokumentumot, s megállapították, hogy a dolgozóval minden érintett munkatársuk jogszerűen járt el, tiszteletben tartva a személyes érzékenységét, méltóságát. Családi hátterére vonatkozóan diszkrimináció egyetlen esetben sem történt – írták, hozzátéve: az intézmény az esettel kapcsolatos tanulságokat és következtetéseket levonta.
Hogy ez mit is jelent pontosan, nem fejtették ki.