Gyurcsány megmagyarázza a pártalakítást

Nem egy új formációt akar létrehozni Gyurcsány Ferenc, hanem az MSZP-t akarja újjáformálni.

Hosszú Facebook-os bejegyzésben magyarázza Gyurcsány Ferenc, hogy érti az új párt alakítását. Bár az MSZP-ben - a sajátján kívül - egyetlen platform sem támogatja pártszavazási elképzeléseit, úgy tűnik, a volt miniszterelnök és az MSZP egykori elnöke n em adja fel. Alábbiakban szó szerint közöljük legújabb bejegyzését.

"Azt írja a Bloomberg, hogy új politikai mozgalmat alakíthatok, ha 2012-ig nem sikerül új párttá formálni az MSZP-t. Na, akkor menjünk sorjában! Nézzük meg, honnan jövünk és hová tartunk?

1. Tavaly tavasszal írt Röpiratomban azt írtam, hogy az MSZP politikai, morális és szervezeti értelemben is felélte stratégiai tartalékait. A jövőre és önmagamra vonatkozóan arra a következtetésre jutottam, hogy mindezek ellenére „adnék még egy esélyt az MSZP-nek.” Amit írtam, komolyan gondoltam.

2. Pár hónappal később, 2010 szeptemberében egy konferencián azt javasoltam, hogy az ellenzéki politizálás centrumába az 1989-es alkotmányosság szellemiségének megvédést helyezzük. Ehhez, új demokratikus ellenzéki mozgalmat kell szervezzünk, és át kell alakítsuk az MSZP is – tettem hozzá.

3. A szeptemberi megfogalmazásból eredt később a „nem a kormány, hanem Orbán rendszerének ellenzéke vagyunk” stratégiai pozíció megfogalmazása, és a az alkotmányozás bojkottja.

4. Október 23-án megalakult a Demokratikus Koalíció, amely azt a célt fogalmazta meg, hogy az MSZP-ből csináljunk új pártot, egy, a centrumra nyitott balközép demokrata pártot.

5. A 2011. februári évértékelőben azt mondtam, hogy elkezdjük a párt átalakítását.

6. A mostani pártszavazás ennek egy fontos részfeladatát teljesíti. A párttagság bevonásával erős, erkölcsös és demokratikus pártot kívánunk formálni a mai MSZP-ből.

Természetesen ezzel nincsen vége a folyamatnak, de az talán látszik, hogy határozott iránya és rendje van az egyes lépéseknek. Azt kívánjuk, hogy 2012-ben új pártja legyen a balközép demokratikus ellenzéknek.

Tegyük fel még egyszer a kérdést: mi a célunk? Az, hogy új pártot formáljunk az MSZP-ből. Nem új pártot alakítani, hanem kísérletet tenni arra, hogy a meglévőt alakítsuk át gyökeresen.

Természetesen adódik egy következő kérdés is: mi fog történni, ha kísérletünk elbukik? Mit teszünk, ha az MSZP többsége azok álláspontját osztja, akik szerint nincs szükség radikális megújulásra, elég, ha mindent kicsit jobban csinálunk?

Angol nyelvű előadásomban a szokásos, korábban is többször elmondott módon és tartalommal válaszoltam a kérdésre. Ez esetben logikailag két út áll majd előttünk: vagy hosszú időre befejezzük a politizálást annak tudomásul vételével, hogy programunknak nincs többsége az MSZP-ben, vagy új mozgalom alapításával az MSZP-n kívül keresünk megoldást. Ma még nem tudjuk, hogy a vereség nem várt estén majd melyik utat kell, hogy válasszuk. Ez a jövő zenéje.

Két évig voltam az MSZP elnöke. A párt támogatásával vagy öt évig miniszterelnök. Ez a tény, az ebből eredő személyes felelősség nem engedi meg, hogy csak úgy becsapjam az MSZP ajtaját magam mögött. Akkor sem, ha sokan vannak körülöttem, akik erre kapacitáltak, akik nem hisznek vállalkozásunk lehetséges sikerében. Igen, úgy vélem, hogy kell még adni egy esélyt az MSZP-nek. Nem beletörődni, hogy ismét azok hangja legyen az erősebb, akik a Fidesz kormányzás veszélyeire, az időszerűtlenségre hivatkozva éppen úgy megtorpedózzák a változásokat, ahogy az elmúlt sok-sok évben mindig megtették.

Mindig van indok arra, hogy minden maradjon a régiben. Most is sok vezető érvel amellett, hogy kísérletünk csak arra jó, hogy megbontsa a pártegységet, hogy önmagunkkal foglalkozzunk ilyen politikailag „vérzivataros” időkben.

Mi nem így gondolkodunk. Szerintünk átalakítási programunk új pártegységet teremt. Ennek az új egységnek politikai nyitottságon, modern, demokratikus balközép orientáción, erkölcsi feddhetetlenségen és megerősített belső demokrácián kell nyugodnia. Igen, ezek lehetnek egy megújított párt fundamentumai.

Aztán ha idáig eljutottunk, akkor majd feltehetjük a kérdést: lehet-e, kell-e új nevet is adni a pártnak, ezzel is jelezve, hogy lezárult egy szakasz és valami új kezdődik.

Hát így gondolkodunk az MSZP-ről."

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.