Gyurcsány durván rátámadt Szekeresre

Újabb fordulatot hozott az MSZP vezérkarának keddi tanácskozása. Gyurcsány Ferenc élesen kritizálta Szekeres Imre elnökhelyettest: "gyenge emberi minőségűnek" nevezve. A pártelnöki székre esélyes Kiss Péter - Gyurcsánnyal együtt - Lendvai Ildikót ajánlotta maga helyett a posztra. Az erővonalak újra átrajzolódnak.

Évek óta elfojtott vitákat, személyi ellentéteket hozott felszínre a szocialisták megyei elnökeinek és tisztségviselőinek keddi tanácskozása. Gyurcsány Ferenc távozó miniszterelnök ismét világossá tette, hogy lemond pártelnöki posztjáról. Új vezetőnek először szimbolikus erejű, bár átmeneti megoldásként Vitányi Ivánt, a Szociáldemokrata Platform első emberét ajánlotta, ötletét azonban hamar elvetették. Éppen, mert csak szimbolikus megoldás volna a párt nagy öregjének elnöki megbízatása.

Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese és Boldvai László Nógrád megyei elnök távozik a tanácskozásról. A minisztert Gyurcsány durván megtámadta
Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese és Boldvai László Nógrád megyei elnök távozik a tanácskozásról. A minisztert Gyurcsány durván megtámadta

A távozó kormányfő ekkor ismét szót kért és meglepően éles kritikát fogalmazott meg az utódlásra esélyes Szekeres Imrével szemben. Gyurcsány közölte, hogy nem szeretné, ha Szekeres lenne MSZP vezetője, mert - úgy tudjuk, ennél is keményebben fogalmazva azt állította - emberi minősége erre nem teszi alkalmassá. Szekeres közvetlenül Gyurcsány mellett ült a főasztalnál.

A miniszterelnök azzal vádolta meg a honvédelmi minisztert, hogy régóta áskálódik és szervezkedik ellene, a kormányfő-jelölési folyamatban több ízben szembe ment vele. Szekeres kikérte magának az elhangzottakat, megjegyezte: a maga részéről Gyurcsányt "jó emberi minőségűnek" tartja, de kéri, hagyjon fel ezzel a stílussal és viselkedéssel.

Lamperth Mónika információink szerint közölte: Szekerest "kicsit ugyan körülményesnek és óvatosnak, de jó minőségű embernek" ismeri, Gyurcsányt pedig arra kérte, hogy ne akarja egyedül meghatározni, hogy ki vezetheti az MSZP-t.

A tanácskozás folytatásában Gyurcsány Lendvai Ildikót ajánlotta pártelnöknek; így tett a korábban szintén erős elnökjelöltként számon tartott Kiss Péter is. Ide tartozik, hogy egyre megalapozottabbnak tetsző információink szerint Bajnai Gordon továbbra is számít kancelláriaminiszterként Kissre; egyesek értelmezése szerint azonban csak akkor, ha a politikus nem lesz pártelnök.

Kiss azt nyilatkozta, hogy csütörtökig dönt, jelöltet-e magát. Valószínű, hogy indulásával nem akarja még jobban megosztani a pártot. Lendvai a felkérést köszönettel elhárította, mondván nem tenne jót a pártnak, ha olyan elnöke lenne, aki nem ambicionálja a posztot, miközben olyan helyettesekkel kell együttdolgoznia, akik viszont igen.

Információink szerint Botka László szegedi polgármester, Csongrád megyei elnök a vita legforróbb pillatanában felszólalva határozottan közölte: ha a vezetés nem tud megegyezni, elkerülhetetlen lesz az előre hozott választás. Botka azt mondta: Lendvai ebben a helyzetben nem teheti meg, hogy nem vállalja a pártelnöki tisztséget, amely nem jelentené azt, hogy meg kell válnia a szocialista képviselőcsoport vezetésétől. (Úgy tudjuk, az elnökségből többen napok óta győzködik Lendvai Ildikót, hogy induljon pártelnöknek.)

Jól érezhető, hogy a megyei elnöki kar - ha nem is egységben, de - felsorakozik a frakcióvezető megválasztása mögött. Egyesek úgy vélik: be kell látni, hogy Gyurcsány nélkül, Gyurcsány ellenében nem lehet pártelnököt választani.

A Burány Sándor vezette budapesti elnökség - a kerületi vezetőkkel karöltve - közleményt adott ki, amelyben a párt egységére szólítottak fel és közölték: Kiss, Lendvai, Szekeres egyaránt alkalmas jelölt, ezért mindhárman vegyenek részt a megmérettetésben. A fővárosiak kinyilvánították, hogy Gyurcsányra a jövőben is nagy szüksége van a baloldalnak, ezért meg kell találni „helyét a pártban". A tanácskozás végén az a döntés született, hogy legyen nyílt a pártelnöki jelölés, vagyis menjen végig a szokásos folyamat (jelölőbizottság, kongresszus), csökkentve a belső vitákat.

Fontos mozzanat, hogy Gyurcsány közölte: jövőjét ideológiai-kulturális vonalon képzeli el a pártban. Bár azt konkrétan nem mondta ki, hogy a Táncsics Alapítvány kuratóriumát szeretné vezetni, de állítása, hogy a párt alapítványa ne függjön közvetlenül a párttól, ne a szocialisták vezetői álljanak az élén, erre utalt.

A Táncsicsot jelenleg a pártelnöki kabinetvezető, a nemrég elnökhelyettesnek megválasztott Lamperth Mónika irányítja. Az alapítvány évi 500 millió forintos költségvetési támogatásból működik, kuratóriumi tagjait nemrég frissítették: a tisztségviselők között Mesterházy Attila alelnök, Simon Gábor választmányi elnök, Ujhelyi István alelnök és Varju László korábbi frakcióigazgató, jelenlegi gazdasági államtitkár foglal helyet. Ha Gyurcsány állna a kuratórium élén, valószínűleg a névsor is változna.

A nap folyamán végül Lendvai Ildikó (mint jelölő bizottsági elnök) és Boldvai László, az értekezlet levezető elnöke (Nógrád megyei pártelnök) közös nyilatkozatot adott ki. Ebben - támaszt adva Szekeresnek is - úgy fogalmaznak: „az elnökjelölés emberi sorsokat, ambíciókat érint, olyan emberekét, akikre vigyázni a szocialista párt közös érdeke, és akiknek a munkájára a későbbiekben is szükség van. Ezért a jelölés egyik követelménye az őszinte vélemények szembesítése, a másik azonban az, hogy az együttműködés lehetősége ne csorbuljon, hanem erősödjön, és mindenkinek a teljesítményét, méltóságát tiszteletben tartsák" - fogalmaztak.

A kongresszus előtt a megyei elnökök még tanácskoznak, holnap az országos elnökség, csütörtökön a választmány ülésezik, és hívja össze a vasárnapi kongresszust. A konstruktív bizalmatlansági indítványt a szocialisták terveik szerint jövő hétfőn nyújtják be a parlamentnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.