Gyurcsány: a szélsőjobb mocska fertőzi az egész jobboldalt

Gyurcsány Ferenc szerint akik tagadják a holokausztot, azok újra utat akarnak nyitni az elfogadhatatlan gyalázatnak. A holokauszt tagadása nem történelmi vita, hanem az emberi méltóságot, a szabadságot, a demokráciát tagadó, azokat feláldozhatónak tekintő társadalmi, politikai tett. A volt miniszterelnök erről legfrissebb blogbejegyzésében értekezett.

A holokauszt tagadásáról, a hétfőn meghozott törvényről fejti ki gondolatait Gyurcsány Ferenc. Legfrissebb blogbejegyzését egy visszaemlékezéssel kezdi: „Pár éve, amikor miniszterelnökként a washingtoni Holokauszt Múzeumban jártam, a látogatás végén nem tudtam elmondani emlékező beszédemet. Végül kértem pár perc türelmet a delegációtól és elvonultam, hogy úrrá legyek felindultságomon. A felfoghatatlan emberi tragédiák tömege, az embertelen gyalázat brutalitása és szenvtelensége látogatóként is felkavar. De ott és akkor másról is szó volt. Arról, hogy bár még csak nem is éltem annak idején, mégis szinte összenyomott a tudat, hogy olyan államot képviselek, amelynek korábbi vezetői, ilyen-olyan rangú tisztségviselői részt vállaltak saját polgáraik szisztematikus meggyilkolásában. Nem tudtam szabadulni bűnük súlya alól.”

A volt miniszterelnök szerint akik tagadják a holokausztot, azok újra utat akarnak nyitni az elfogadhatatlan gyalázatnak. A holokauszt tagadása nem történelmi vita, hanem az emberi méltóságot, a szabadságot, a demokráciát tagadó, azokat feláldozhatónak tekintő társadalmi, politikai tett.

„Nem egyszerűen véleménynyilvánítás, hanem tettleges szembefordulás legalapvetőbb emberi és alkotmányos értékeinkkel. Éppen ezért bármennyire is összetett alkotmányjogi kérdéseket vet fel a holokauszt tagadás büntetőjogi szankcionálása, helyeslem, hogy tegnap megteremtettük az ehhez szükséges törvényi feltételt” – áll az ex-kormányfő bejegyzésében.

Gyurcsány úgy véli, hogy a magyar jobboldal kisebb része menti a holokauszt tagadókat, sokan pedig mentséget és ürügyet keresnek ahhoz, hogy ne kelljen egyenesen beszélniük. Az „egy a tábor egy a zászló” stratégiája összemosta a szélsőjobbot a jobbközéppel, melynek eredményeként nem az utóbbi pacifikálta az előbbit, hanem fordítva: a szélsőjobb mocska fertőzi az egész jobboldalt, hozzátehetjük, mára a társadalmi közepet is – írja a politikus.

A volt kormányfő szerint hétfőn is az történt, hogy a Fidesz ürügyet keresett ahhoz, hogy ne kelljen egyértelmű igent mondania a törvényre, hogy felemássá tehesse álláspontját és tartózkodhasson a szavazásnál. „Mint korábban több esetben, most is az volt az érv, hogy nem lehet külön kezelni a holokauszt tagadást az egyéb diktatúrák által elkövetett embertelenségektől, ezért általában kell büntetni a népirtás és más, emberiség elleni cselekmények tényének tagadását” – véli Gyurcsány. 

Mint az e-kormányfő írja: „Magyarország történelmi tragédiája, hogy egyaránt keserű tapasztalatokat szerezhetett a nemzeti szocialista (hungarista) és a kommunista rendszerek embertelenségeiről. A holokauszt történelmi egyediségét nem kérdőjelezi meg, ha azt is felismerjük, hogy amiként az Európai Parlament egyik állásfoglalása tartalmazza: „az áldozatok szempontjából mindegy, hogy melyik rezsim fosztotta meg őket szabadságuktól, kínozta vagy gyilkolta meg őket bármilyen okból.” Ezért helyénvalónak gondolom, hogy a holokauszt tagadás mellett hasonlóan büntethető legyen valamennyi diktatúra által elkövetett embertelenség tagadása.”

A politikus még hozzáteszi: ezért igennel szavazott a Fidesz módosító indítványára, és a törvény egészére is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.