A jogszabály felhívja Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, hogy az egyházi intézményfenntartók és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) bevonásával alakítsa ki annak kereteit, hogy a szakképzést folytató intézmények minél hatékonyabban tudjanak megfelelni a munkaerőpiac igényeinek. Érdekes különbségtétel: míg az egyházak és az MKIK olyan partnerek, amelyeket meg akar hallgatni a kormány, addig az alapítványi és magániskolák szakértőire nem kíváncsi.
A határozat értelmében a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik) le kell választania a fenntartásában lévő többcélú intézményekről a szakképző iskolákat. Az állami intézményfenntartónak az iskolaszerkezeti átalakítás terveit február 28-ig prezentálnia kell a kormánynak. A határozat szerint rövidesen minden szakképző intézmény (szakközépiskola és szakiskola) átkerül az NGM-hez. A határozat előírja, hogy február végéig a többcélú intézményeknek is meg kell találniuk a helyüket az új rendszerben. Az ehhez szükséges köznevelési-szakképzési törvény módosítására másfél hónap maradt.
|
Hegesztősisakban estek neki a szakképzési rendszernek Kurucz Árpád / Népszabadság |
A kihirdetett jogszabályok még nem rendelkeznek arról, mi történik azokkal a gyerekekkel, akik az idén jelentkeztek ilyen intézményekbe.
A hamarosan 125. születésnapját ünneplő Magyar Pedagógiai Társaság (MPT) elnöke, Benedek András és Szenes György, a szervezet szakképzési kollégiumának elnöke levelet küldött Varga Mihálynak. Ebben a nagy múltú társaság szakmai segítséget ajánl a miniszternek a szakképzésben várható átalakításokhoz. A közel fél éve elküldött levelet Varga Mihály válaszra sem méltatta. Információinkat az MPT megerősítette.
|
Kicsontozott szakképzés |
Átmeneti szabályozás?
Lapunk többször is beszámolt arról, hogy a több hónapos csúszással elkészülő, három nappal a középfokú iskolákba való jelentkezési határidő előtt hatályba lépő „szakmaszerkezeti döntéssel" ellehetetleníti a kormány a szakképzésbe jelentkező diákok jövőjét. A problémára reagálva az NGM tegnap kiadott az MTI-nek egy közleményt. E szerint „átmeneti szabályozást léptet életbe a szakképző iskolák felvételi eljárásánál a kormány, miután a februári, szakmaszerkezeti döntésről szóló kormányrendeletben a korábban közzétett tervezethez képest megváltoztak a keretszámok és a képzési irányok".
A tanulókat emiatt viszont a tárca értelmezésében nem érheti hátrány, „mert képzésük más, a jelentkezési lapjukon másodikként, harmadikként megjelölt szakképző intézményben megvalósulhat". A megváltozott felvételi lehetőségekről, valamint az iskolák és a szülők ezzel összefüggő teendőiről az Oktatási Hivatal honlapján közzétett tájékoztató segíti az iskolákat – tudatják. Ám lapzártánkig ennek az állásfoglalásnak semmilyen nyomát nem találtuk a közlönyben. Minisztériumi állásfoglalásra alapozva azonban az iskolák és a szülők elvileg nem intézkedhetnek.