Gyorshitel helyett 700 milliós átverés

Hétszázmillió forinttal verte át 3325 hiteligénylőjét egy társaság, amely látszólag fogyasztói csoportok szervezésével foglalkozott, s közben olcsó hitelt ígért még akár a BAR-listásoknak is. Hitelt szinte senki sem kapott, a kérelmezőkkel az ügyintézéshez befizettetett regisztrációs és megbízási díjakat, valamint az előtörlesztéseket viszont lenyúlták.

Jelentős kárt okozó üzletszerűen elkövetett csalás és más bűncselekmények miatt vádat emelt a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség 19 ember ellen, akik az Invest Holding Solution, illetve korábban az Invest Holding System Kft. által szervezett fogyasztói csoportokat irányították. Azonban a még 2011-ben indult nyomozás kiderítette, hogy a gyanúsítottak által létrehozott cégek csak látszólag szerveztek fogyasztói csoportokat.

A gyakorlatban "hitelközvetítéssel foglalkoztak", bár hitelt sem nyújtottak szinte senkinek. „Korrekt társ az álmaihoz” szlogennel kispénzű nyugdíjasoknak, a bankok szemében hitelképtelen embereknek, BAR-listásoknak ígértek gyors és kedvezményes törlesztésű hiteleket, de a jelentkezők nagy többsége hoppon maradt.

Volt, aki az általuk ígért hitelből mentette volna meg vállalkozását, másoknak egy váratlan számla rendezésére kellett volna kölcsön, s persze voltak olyanok is, akik a sokadik cégüket „indították volna be”. Végül azonban mindenkinek csalódnia kellett. Kiderült, hogy az egész egy nagy átverés, és – az ügyészség vádirata szerint – szó sincs semmiféle fogyasztói csoportról, de még csak hitelfolyósításról sem, viszont 3325 hitelt kérőt összesen 700 millió forinttal károsítottak meg.

Miként arról még a nyomozás kezdetén lapunk is beszámolt, a társaság újsághirdetésekben toborozta ügyfeleit. Mint azt a Gazdasági Versenyhivatal is megállapította az ügyben lefolytatott vizsgálata végén, már maguk a hirdetések is hamis ígéretekkel telepakolt megtévesztő reklámok voltak.

„Egy héten belül folyósítjuk a kért összeget”, ígérték, de ezt soha nem tartották be. A 25 ezer forintos regisztrációs díjat azonban már a szerződéskötéskor be kellett fizetni, és attól kezdve ketyegett a hitel nagyságától függő „havidíj”, azaz a törlesztőrészlet.

Egy zuglói hitelező volt az első, aki megunta, hogy fizetnie kell, noha a kért hitelből még egy fillért sem látott, és feljelentést tett a rendőrségen 2011 februárjában. Később még számosan követték a példáját, ki-ki a lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányságon. Nem egy helyen azonban elutasították a feljelentéseket azzal, hogy a feljelentők próbálják meg polgári peres úton érvényesíteni követeléseiket.

A XIV. kerületi rendőrség azonban nem tette ad acta az ügyet. Két és fél éves titokban végzett adatgyűjtés után, amikor a feljelentők többsége már kezdett volna beletörődni, hogy „ezek sem csinálnak semmit”, 2013. szeptember 4-én lecsaptak a Invest Holding Solutionra.

Az ezt követő nyílt eljárásban kiderült: a cég Nagykanizsán, Pécsen, Kaposváron, Szegeden, Szolnokon és Székesfehérváron is működtetett irodát. Hirdettek országos és helyi lapokban egyaránt. Szerződéseikben azt ígérték, 30 napon, de legkésőbb két-három hónapon belül utalják az igényelt hitelt, bármilyen nehéz anyagi helyzetben van is a kérelmező. Ennek érdekében azonban a hitelkérelmezőnek „regisztrációs”, illetve megbízási díjat kellett fizetnie.

A társaság magánszemélyeknek és vállalkozóknak, illetve vállalkozásoknak is ígért kölcsönt. A megbízási díjat ennek megfelelően a kezdeti 25 ezerről később felemelték, így annak mértéke végül már – a kért hitel nagyságától függően – 50 ezer és kétmillió forint között mozgott.

Hitelt persze szinte senki sem kapott; 3325 károsult legalábbis biztosan nem. Az ügyészség vádirata szerint egyértelmű, hogy nem is állt a társaság szándékában a hitelezés. Egyetlen bizonyítható céljuk volt: a károsultak által befizetett regisztrációs és megbízási díjak, valamint az előre kifizettetett törlesztőrészletek megszerzése.

A 3325 sértett által befizetett 700 millió forintot fiktív számlákkal felvették és a vádlottak egymás közt elosztották. A csalók, amennyiben a bíróság bűnösnek mondja ki őket, kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztésre számíthatnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.