A hírt, hogy a VIII. kerületben, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemtől karnyújtásnyira imahelyet is magában foglaló iszlám központ épül, az atv.hu szolgáltatta. A Budapesti Zsidó Hitközség Rabbisága azon nyomban tiltakozott, majd a közlemény gyorsan lekerült a szervezet Facebook-oldaláról. A Népszabadság információi szerint Radnóti Zoltán rabbi „kellő egyeztetés" nélkül hozta nyilvánosságra a tiltakozást. A Mazsihisz vezetői ezt nem vették jó néven, a rabbi ezért a közleményt a saját nevével, a saját oldalára tette ki újra.
|
Fotó: Veres Viktor / Népszabadság |
Az iszlám központ esete nem nélkülözi a furcsaságokat. A Gutenberg térnél lévő ház közös képviseletet ellátó cég ügyvezetője – nevének mellőzését kérve – elmondta lapunknak, hogy az önkormányzati tulajdonú földszinti ingatlan a szomszédos Vasas Művelődési Házhoz tartozott. Alapterülete pincével együtt összesen 554 négyzetméter. Az önkormányzat meghirdette eladásra a leromlott állapotú ingatlant, amelyet egy magánszemély vásárolt meg 30 millió forintért. Akadtak, akik kevesellték az összeget, de ezzel kapcsolatban az ügyvezető csak annyit jegyzett meg: az értékesítés a szabályok betartásával zajlott.
Az új tulajdonos aztán átadta az ingatlant az Iszlám Egyházhoz kötődő Jótékonysági Béke Alapítványnak. A lakók több közgyűlésen is foglalkoztak az iszlám központtal: voltak, akik támogatták a tervet, mások nem lelkesedtek az ötletért. Ellenérvként szóba került az is, hogy a közelben van a rabbiképző.
Az alapítvány képviselője állította, hogy ebből nem lesz probléma, mert nem imahelyet, hanem kulturális intézményt hoznak létre.
A lakók többsége végül hozzájárult az iszlám központ létesítéséhez. Meggyőzésükben az is szerepet játszott, hogy az alapítvány vállalta, az eredeti állapotában helyreállítja az utcai frontot. A lakók panaszai szerint azonban a rekonstrukció nem a megállapodást betartva történt (az olcsóbban kivitelezhető megoldások mellett a sárga és barna szín használatát, vagy például a műanyag nyílászárók beépítését is érték bírálatok). Az ügyvezető folyamatosan próbál egyeztetni a kivitelezővel és a gázművekkel, de egyelőre sejtelme sincs, hogy a házban mikor állítják vissza a gázszolgáltatás. Pedig a munkálatoknak már rég be kellett volna fejeződniük.
Radnóti Zoltán rabbi közleményében és lapunknak nyilatkozva is hangsúlyozta, hogy nem egy esetleges muszlim imaház létesítése ellen, hanem a „nagyon furcsa hátterű" Jótékonysági Béke Alapítvány megjelenése ellen tiltakozik. Az alapítvány képviselője ugyanis az a Saleh Tayseer palesztin fogorvos, akit „nem oly rég" a Budapesti Zsidó Múzeum elleni merényletkísérlettel gyanúsítottak meg és helyeztek előzetes letartóztatásba.
Kerestük a fogorvost, akinek munkatársa azt mondta, hogy Saleh Tayseer külföldön van, nem elérhető. Az ingatlan tulajdonosát sem sikerült megszólaltatnunk: az illető nem járult hozzá, hogy mobilszámát a közös képviselet megadja a sajtónak.
Az önkormányzattól és a Belügyminisztériumtól várja Radnóti Zoltán, hogy lépjen fel az „áldatlan állapot" megszüntetése és a félelmek eloszlatása érdekében.
Azt, hogy pontosan mi a teendő, a rabbi sem tudja:
szerinte nem neki kell megtalálnia a megoldást.
Egy kártérítés története
Saleh Tayseer palesztin fogorvost 2004-ben, Móse Kacav volt izraeli elnök budapesti látogatása előtt vették őrizetbe. Azzal gyanúsították, hogy két társával együtt terrorcselekményt készített elő a zsidó múzeum ellen. Két hónap után szabadon engedték, és az eljárást is megszüntették ellene. A fogorvos beperelte az államot, a Fővárosi Bíróság kétmillió forint nem vagyoni kártérítést ítélt meg számára.