Klímapénzt keresett a Greenpeace a MEH előtt - a rendőrök elvitték az aktivistákat

Húsz Greenpeace aktivista vert tábort ma délelőtt a Miniszterelnöki Hivatal előtt, hogy megvárják, amíg a kvótakereskedelemből származó 28,2 milliárd forintos bevételre kiírják a zöld pályázatokat. A tüntetés nehezen érthető, hiszen a szaktárca két héttel ezelőtt egyértelművé tette, hogy a pénz megvan, a pályázatokat pedig még ebben a hónapban kiírják. A rendőrök dél körül elvitték a tüntetőket.

A Környezetvédelmi Minisztérium már márciusra ígérte a Zöld Beruházási Rendszer elindítását, ez azonban ez máig nem történt meg - állítják a zöldek. A zöld szervezet amiatt aggódik, hogy a pénz esetleg már nem is áll rendelkezésre teljes egészében, ezért elsősorban Bajnai Gordon miniszterelnöktől várja az ügy tisztázását.

Az osztrák, szlovák, lengyel, román és magyar aktivisták "Hová lett 28 milliárd? Zöld beruházást most!", "Magyarország ne  legyél klímaöngyilkos!" és "Ne lopják el a pénzt a klímapolitika elől!" feliratú molinókat tartottak a kezükben. A rendőrség két órával a demonstráció kezdete után - a parlament rendeltetésszerű működésének akadályoztatására hivatkozva - feloszlatta  környezetvédők akcióját.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság közlése szerint 12 embert állítottak elő jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt. Mint írták: mivel a tüntetést nem jelentették be és az "minden jogalapot nélkülözött", a rendőrök magyarul és angolul is felszólították a tüntetőket, hogy fejezzék be a jogsértő magatartást és hagyják el a helyszínt, a rendőri felszólításnak azonban csak egy magyar állampolgár tett eleget.

A Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) pályázatok útján kívánja a Kiotói Jegyzőkönyv által felállított üvegházhatású gázok kvótakereskedelméből befolyó összeget a megújuló energiák elterjedését és az energiahatékonyság növelését elősegítő beruházásokra fordítani. Magyarországon jogszabály rendelkezik arról, hogy a kibocsátásjog-kereskedelemből származó bevételt az addicionalitás elvének szem előtt tartásával csak és kizárólag a zöld energiaszektor élénkítését szolgáló projektekre lehet felhasználni.

Kiotói kvótáinkat tavaly a világon elsőként, ráadásul rendkívül magas áron tudtuk értékesíteni Belgium és Spanyolország számára, amiből az ország 28,2 milliárd forint bevételhez jutott. A gyors és eredményes üzlettel nemzetközi elismerést vívtunk ki, ami egy újabb nagyszabású tranzakció lehetőségét helyezte kilátásba Japánnal. Azonban az első két bevétel körüli titkolózások és a pályázatok kiírásának halogatása elrettentette leendő üzleti partnerünket, aki így Csehországtól és Ukrajnától vett végül kvótát.

A Greenpeace mai látványos akciójának célja felhívni a figyelmet a kvótabevételek körüli gyanús titkolózásokra és a késlekedésre. „Követeljük, hogy Bajnai Gordon, mint az ország felelős miniszterelnöke, számoljon el a kvótakereskedelemből származó bevétellel, és haladéktalanul írják ki a ZBR pályázatokat a teljes összegre. Amennyiben ez nem történik meg, vagy nem a teljes összeg kerül megpályáztatásra, félő, hogy ennek a pénznek a sorsa  hosszú távon nyomon követhetetlenné válik, és elvesztve a nemzetközi partnerek bizalmát további kvóta bevételektől esünk el" - mondta el Stoll Barbara, a Greenpeace klíma és energia kampányosa.

A megújuló energia szektor támogatása nemcsak a klímaváltozás elleni küzdelem alapvető feltétele, de gazdaságélénkítő hatása is van, hiszen új munkahelyeket teremt és csökkenti a külföldtől való energiaimport-függőségünket.

Idén decemberben rendezik meg Koppenhágában az ENSZ 15. Klíma Konferenciáját. A találkozó egyik legfontosabb célkitűzése a klímaváltozást okozó üvegházhatású gázok drasztikus csökkentése az elkövetkezendő évtizedekben. Ehhez azonban az energiahatékonyság és a megújuló energiaipar serkentése elengedhetetlen feltételek. A Zöld Beruházási Rendszer ezt a célt szolgálná, így a civilek szerint alapvető követelmény annak mielőbbi elindítása.

A környezetvédelmi tárca két héttel ezelőtt sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a klímapénz teljes egészében megvan - a pályázatot még ebben a hónapban kiírják. Stoll Barbara, a Greenpeace klímaszakértője szerint ez már a sokadig ígéret. Zavaros a helyzet, mert ők úgy tudják, a teljes összegnek csupán a töredékét akarják megpályáztatni.

A táborozás vége
A táborozás vége
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.