Zárjegyes spanglit követel a Kendermag
A Kendermag Egyesület május 9-én vasárnap délután négytől a margitszigeti Nagyréten hirdeti meg a Globális Marihuána Menet nevű nemzetközi rendezvénysorozat idei magyarországi eseményét, amelynek célja a kannabisz-tilalom elleni tiltakozás. Egyre több ország vezetői ismerik fel, hogy a tiltás nem vezet eredményre, csak bűnözést és feketepiacot gerjeszt, illetve a droghasznűálaton túlmutató további közegészségügyi károkat okoz, olvasható a szervezők közleményében.
Fűfogyasztóvédelem
Számos ország a közelmúltban dekriminalizálta a drogfogyasztást, többek között Portugália vagy Csehország. Novemberben Kaliforniában népszavazást tartanak, amely megnyithatja az utat a legális szabályozás felé. A dohányzást ugyanebben az államban úgy sikerült visszaszorítani, hogy közben egyetlen embert sem zártak börtönbe: "a megoldás kulcsa ugyanis az okos állami szabályozásban és a megelőzésben van. Az idők változnak, és a változás Magyarországot sem kerülheti el: ki kell venni a fűkereskedelmet a bűnszervezetek kezéből! Fogyasztóvédelmet és adókat akarunk!"
Eddig több, mint ezer ember jelezte részvételét az eseményen a Facebook közösségi szájton.
Bezzeg a cigi
A Kendermag Egyesület azzal érvel, hogy az állam nem azzal védi a polgárok egészségét, ha bünteti a fogyasztókat, hanem azzal, ha törvényesen szabályozza a termesztést, a forgalmazást és a fogyasztást, az adót pedig fogyasztóvédelemre, prevencióra és kezelésre fordítja. Példaként hozzák fel a dohánytermékekre kivetett adókat, a cigarettareklámok tilalmát és a fogyasztási helyek korlátozását, mondván: úgy szorították vissza a fogyasztást, hogy közben nem tiltották be a dohányt.
Úgyis szívnak
A fűtilalom ellenére ugyanis egyre többen szívnak cannabist, amelyet bizonytalan minőségben bűnszervezetek árusítanak, és tetemes adómentes jövedelemre tesznek szert ezáltal. A tilalom az alkohol esetében sem működött, és most is több kárt okoz, mint amennyit megelőz. Ehelyett azt javasolják, hogy az állam által ellenőrzött módon, legálisan vehessenek cannabist a (nagykorú) fogyasztók, kijelölt árusítóhelyeken - miként a holland coffee-shopokban.
Reménytelen küzdelem?
A tudatmódosítás céljával immár 2003 óta megrendezett Kendernap, avagy Million Marijuana March rendezvények - amelyeken általában több ezren vettek részt - egyelőre nem vezettek eredményre, hiszen a drogszigor (ha enyhült is valamelyest az MSZP-SZDSZ kormányok hivatali idején) alapvetően nem változott, tehát a birtoklás, a fogyasztás, a termesztés és a terjesztés is bűncselekmény.
Ma is rendszeresen érkeznek hírek diszkórazziákról, előállításokról, rajtaütésekről, ültetvény-felszámolásokról, magyarán, továbbra is az erőszakszervezetek bevetése jelenti az állami beavatkozás elsődleges eszközét. A kendermagosok követeléseit pedig, a fűfogyasztás dekriminalizálását korábban egyedül az SZDSZ vállalta fel a parlamenti pártok közül - az új összetételű Országgyűlésben pedig legfeljebb az LMP pártolja a törekvéseiket, a Fidesz-kormány alatt tehát nem várható enyhülés a drogpolitikában.