A dübörgő rezsicsökkentés közepette a lakók nem értették, miért fizetnek csillagászati összeget a gázért. Többen fel is adták a hátralékaikkal vívott küzdelmet. Mint kiderült, a magas gázár két másik önkormányzati bérházban is gondot okoz: a nehéz körülmények között élő bérlők közül öt-hat család utcára került hátralékai miatt.
A lakók Egry Attila alpolgármesterhez fordultak 2013 áprilisában, miután rájöttek arra, hogy valami gond lehet. Arról, hogy miért brutális összegűek a gázszámlák, addig semmilyen tájékoztatást nem kaptak. Ekkor derült ki számukra, hogy egy 2008-ban elfogadott, 2010 óta hatályos törvény miatt nem rezsicsökkentett lakossági, hanem iparigáz-árat követelnek rajtuk. Az önkormányzati bérházba ugyanis 2004-es építésekor túl nagy kazánt szereltek be.
A társasház természetesen továbbra is ugyanazt a gázt kapta, mint korábban, csak a kazán miatt már nem lakossági felhasználóként könyvelték el. Ezt a józsefvárosi önkormányzat által kért szakértői jelentés is kimondta, a felelősséget viszont a lakókra tolta, akik a dokumentum szerint felelőtlenül pazarolták a gázt. Ebben némi igazság lehet, ugyanis az ígéretek ellenére nem szereltek be egyedi mérőket a lakásokba. Igaz, a vagyongazdálkodó cég sem érdekelt ebben, mivel legyen bármekkora is a számla, azt a lakókra terheli.
Mindenesetre az önkormányzat 2013 decemberében a FŐGÁZ-zal ipari gázra kötött szerződésben foglalt hűségidő lejárta előtt átsoroltatta a házat a lakosságigáz-árra: ezután a lakók az éves számlán nem túlfogyasztást, hanem több tízezer forintos visszatérítendő összegeket találtak.
„Minden jogszerűen történt, a társasházak átsorolásával azonban gesztust gyakorolt az önkormányzat" – mondta lapunknak Sára Botond alpolgármester. Molnár György, a lakók ügyét felkaroló Közöd Civil Társaság tagja szerint viszont a vagyonkezelő „abszurd hanyagsága" miatt került sok bérlő adósságspirálba.
A VIII. kerületi önkormányzat az átsoroláson túl 22 millió forintot különített el a bérlők utólagos kompenzációjára, szőrmentén elismerve a tévedést. Eddig azonban hosszú út vezetett: néha hónapok is elteltek, míg a vagyonkezelő válaszolt a megkeresésekre, és a lakók arra is panaszkodtak, hogy nem tájékoztatják őket érdemben.
Az átsoroláshoz szükség volt a lakóközösség összefogására is. „Mindenki dugdosta a másik elől szegénységét" – mondja Ida. Eredmény viszont azután lett, hogy ezt leküzdötték és összefogtak. A kompenzáció kicsikarásában a Közödnek vannak elévülhetetlen érdemei. A döntésben emellett az is szerepet játszhat, hogy a szegényellenesnek mondott józsefvárosi önkormányzatnál többek szerint szemléletváltás történt.
Sára Botond alpolgármester erre azt mondja, eddig sem volt szegényellenes a Kocsis Máté vezette hivatal, csak sokan rosszhiszeműen ítélték meg annak működését.
A helyzet tehát rendeződött, de teljes happy end azért nincs. Ida szerint baj lehet a kazánnal, mert még mindig havi 9000 forint átalányt fizetnek a gáz után a kis lakásban, és egyedi mérőórát is szeretnének végre.
Változó szemlélet?
„Soha nem volt szegényüldözés” – üzente a józsefvárosi önkormányzat kritikusainak Sára Botond alpolgármester. A tűcsereprogram felszámolása, a hajléktalanok bírságolása és a kiugró számú kilakoltatás miatt kapott jelzőtől persze nem lesz könnyű megszabadulni, de a VIII. kerület mintha az utóbbi időben igyekezne emberségesebb arcot mutatni.
Ezt múlt héten Pósfai Zsuzsi, A Város Mindenkié (AVM) csoport aktivistája is így látta, miután tárgyaltak Sárával és megtudták, hogy a kerület május 1-jéig meghosszabbítja a kilakoltatási moratóriumot. A civilek és az önkormányzat között azonban még biztosan lesznek összecsapások: az AVM és a Közöd szerint ugyanis gazdasági és nem szociális alapon intézik a VIII. kerületben a lakhatási ügyeket, és csak az „érdemes szegényeknek” segítenek. A kép azonban úgy teljes, hogy az önkormányzat lakásgazdálkodása 800 millió forint mínuszt termel évente, és a bérlői hárommilliárddal tartoznak.
Sára Botond mégis azt mondja, az önkormányzat érdeke, hogy a bérlők megmaradjanak, mert így könnyebben megoldható a problémájuk, és látszik némi esély a hátralékok rendezésére is.