A Népszabadság információja szerint Széles a Századvéggel együtt valójában azon dolgozik, hogy nézőket hozzon el a Simicska Lajos tulajdonában lévő Hír TV-től, amely 2015 tavaszától, Orbán Viktor és Simicska látványos szakítása óta igen kritikus a kormánnyal. Ugyanúgy, ahogy a szintén Simicska érdekeltségében lévő Magyar Nemzet és Heti Válasz. A fideszes néző- és olvasótábor egy része el is pártolt ezektől az orgánumoktól, de nem ment át az Echóhoz és a szintén a Széles tulajdonában lévő Magyar Hírlaphoz. Széles Gábor az összeveszésből annyit máris profitált, hogy orgánumaiban a korábbinál sokkal több az állami hirdetés. Ám ezek is csak mérsékelni tudják eddigi veszteségeit, az Echo TV és a Magyar Hírlap ugyanis az elmúlt öt évben összesen másfél milliárd forint mínuszt produkált.
|
Az Echo TV stúdiója Echo TV |
A Hír TV több munkatársának déja vu érzése volt a nyáron. Ahogy a tavaly februári G-nap után, úgy idén nyáron is hívogatták őket, hogy hagyják ott Simicska tévéjét, amelynek „bizonytalan a jövője”, és igazoljanak az átszervezés alatt álló Echo TV-hez, amelynek mostani vezérigazgatója, Farkas Boglárka is Hír TV-s volt. Ő áprilisban hírigazgatónak érkezett, de augusztus óta már a televízió működéséért felel.
Ám a Hír TV-nél nem csak az állásajánlatokból következtettek arra, hogy célkeresztbe kerültek. A csatorna fő bevételi forrása ugyanis a terjesztési díj. Benne vannak a legnagyobb szolgáltatók előfizetői csomagjaiban, amiért a terjesztők fix összeget fizetnek a médiacégnek.
Sokat számít tehát, hogy a következő évekre milyen megállapodást tudnak kötni. A kábelszolgáltatók egyébként is nyomás alatt vannak, hogy nagy árat fizessenek a TV2 főcsatornája után, illetve vegyék be Andy Vajna új adóit a kínálatukba. A Hír TV tárgyalópozíciója a piaci változások miatt egyébként is gyengült: miután az RTL Klub megegyezett a szolgáltatókkal havi 135 forintban előfizetőnként, a Hír TV-t a 60-80 forintos sávból átsorolták a 30-50-es sávba. A piaci állóvizet ugyanis felkavarta a kormány tavaszi döntése, amely engedélyezte, hogy a két országos kereskedelmi adó pénzt kérhessen a főcsatornák után is.
|
Széles Gábor Varga György / MTI |
Úgy tudjuk, a napokban is folynak egyeztetések a következő két évről a Hír TV és a kábelcégek között. Van szolgáltató, amely a szerződésbe beleírná: a csatornabeosztásban a lista végén található adókért jóval kevesebbet fog fizetni. Simicskáék most attól tartanak, hogy emiatt tovább csökkennek a bevételeik, s felborulnak a 2018-ig kidolgozott üzleti tervek.
A piacon arról is pletykálnak, hogy a Hír TV-t áttehetik az alapcsomagokból a drágább, de jóval kevesebb nézőt elérő csomagokba, ami a reklámbevételeikre lenne rossz hatással. Rebesgetik, hogy néhány szolgáltatónál az Echo kerülhet a helyére, ám ezt nehéz lenne piaci logikával magyarázni. Míg a Hír TV átlagos közönségaránya júliusban 1,2 százalék – hozzávetőlegesen 105 ezer néző – volt, az Echóé a Nielsen Közönségmérés adatai szerint 0,2 százalék, ez 16-17 ezer nézőt jelent.