– Az nem megtorpedózás, hogy a törvénysértésekre felhívják a figyelmet – mondja Ekker Géza, a faluüzemeltetési bizottság külsős tagja, nem mellékesen az egyik érintett, „megtámadott” képviselő, Sömjéni Éva férje. Felesége nem akart nyilatkozni, azt mondja, máig felzaklatja annak a reggelnek a rémképe, amikor az ajtón kilépve azt látta, hogy a házuk falán, a kiskertjükben s az autójukon folyik le a feketéllő fáradt olaj.
– A renitensnek kikiáltott képviselők csak rendet akarnak, például a fura körülmények között épülő, majd nem épülő tyúknevelde körüli ügyekben – mondja Ekker Géza. Az elénk tárt dokumentumokból kiderült: a közel tízmillió forintos kistérségi támogatást kapott épületet a polgármester papíron készre jelentette, ám még ma is csupaszon meredeznek a falak. Az ideszánt ezer előnevelt csirkét Kisvárdára vitték egy telepre, s később onnan kerültek vissza a levágott, megkopasztott tyúkok Mályiba, a közétkeztetést végző konyhára.
|
A tyúknevelde. Elvileg elkészült. Földi D. Attila / Népszabadság |
Hogy a tyúkneveldével valóban lehetnek gondok, azt magunk is tapasztaltuk, amikor Ekker Géza kíséretében odamentünk. A mályi önkormányzati tanyának nevezett telephelyen kéttucatnyi közmunkás hűsölt éppen az árnyékban, jöttünkre azonban heves gesztikulálásba kezdtek, mondván, itt szigorúan tilos fényképezni, s azonnal hagyjuk el a helyszínt. Akkor sem tágítottak, amikor arra hivatkoztunk, hogy a tyúkneveldének induló csupasz téglás torzó egy önkormányzati területen lévő ingatlan, így nem vonatkoznak rá a magántulajdonra érvényes jogszabályok: ekkor még hangosabban küldtek el minket a fenébe. Látszott, szigorú parancsot kaptak, hogy ne engedjék az „idegeneknek” lefényképezni a sajátos beruházást, ami miatt a négy képviselő ismeretlen tettes ellen feljelentést is tett.
A „kotonos támadás” mögött azonban egy másik ügyet sejtenek. Az attak előtt egy nappal ugyanis a „négyek” épp azt kezdték el firtatni, milyen feltételekkel bérli az úgynevezett Mályi Beach nevű tóparti területet annak működtetője. Szerintük ugyanis a helyszín egy része önkormányzati tulajdon, amelyet egy rendelet értelmében a szomszédos terület tulajdonosa használhat ingyen, ő azonban ezt vélhetően pénzért adja tovább bérbe a fürdős cégnek, amire már nincs felhatalmazása. Ezt követően történt meg az éjszakai támadás, amely később a polgármester és a négyekhez tartozó alpolgármester közötti adok-kapokban folytatódott. Utóbbinak ugyanis öt vízibiciklije „parkol” a mályi tavon: ezeket az óvszerdobálással egy időben csákánnyal „meglékelték”.
Vajkovszky József alpolgármestert ezt követően levélben szólította fel Viszokai István polgármester, mutassa be vállalkozása területfoglalási és működési engedélyét, ha pedig ezekkel nem rendelkezik, három napon belül szüntesse meg a szabálytalan területfoglalást.
- A jegyző asszonyt pedig utasítom, hogy a közterület-használati rendelet alapján tegye meg a szükséges intézkedéseket, folytassa le a hatósági eljárást, és szabja ki a rendeletben előírt büntetést – írta a polgármester. A „négyek” szerint ez nevetséges, a vízibicikli ugyanis nem vízi jármű, hanem fürdőzési eszköz, olyan, mint a gumimatrac vagy az úszógumi, s nem kell miatta területhasználati engedélyt kérni.
Kerestük Viszokai István polgármestert is, ám ő azt üzente, nem kíván nyilatkozni. Úgy tűnik azonban, felvette a kesztyűt a négy ellenzéki képviselővel, akik korábban azt is elérték, hogy a saját jelöltje helyett az ő emberüket, Vajkovszky Józsefet nevezze ki alpolgármesternek. Viszokai válaszként elvonta a feladatköröket az alpolgármestertől. A „négyek” előterjesztésével és szavazatával később a képviselő-testület munkaügyi bírósághoz fordult, hogy folyamatos törvénysértő magatartása miatt mentsék fel tisztségéből a polgármestert. Első fokon ez a per Viszokai győzelmét hozta, de a vesztesek már fogalmazzák fellebbezésüket, amiből az is kiderül, hogy a mályi történetnek nemigen lesz vége egyhamar. Miként a viszálykodó felek is megüzenték már egymásnak: ha harc, hát legyen harc!