Az újrázni akaró jelenlegi elnök, Tóbiás József esélyeit nem sokra tartották az MSZP-ben a június 25-ei tisztújító kongresszus bejelentésekor. Azóta viszont a javára fordult a helyzet: a legtöbben közte és Molnár Gyula közötti mérkőzésnek tartják az elnöki posztért folyó küzdelmet. „Jöhetett volna bárki, aki elég jó a Tóbiással elégedetleneknek. Gyula lett az, de hamar elrontotta” – utalt egy MSZP-s politikus a volt újbudai polgármester korábbi kijelentéseire, amelyeket többen kéznyújtásként értelmeztek Gyurcsány Ferenc és pártja felé.
Ez visszahozta Tóbiást a meccsbe, de továbbra is Molnár tűnik a fő esélyesnek. Ehhez elég egy pillantást vetni térképünkre, amelyen az látszik, hogy a megyék hány küldöttet delegálnak a kongresszusra. A legnépesebb tábort küldő Budapesten elsöprő Molnár előnye, és mögötte áll a Baranya megyei szervezet is. A visszavonuló Puch Lászlót a megyei elnöki székben váltó Tóth Bertalan ugyanis egyértelműen Molnárhoz húz.
Tóth az elnökhelyettesi posztért, azaz a párt második tisztségéért indul. Az MNB-alapítványok ügyében sokat szereplő politikus győzelme azért is elképzelhető, mert a jelenlegi elnökhelyettessel, Gőgös Zoltánnal nem mindenki elégedett, főleg a fővárosi pártszervezet kritizálja. Az agrárpolitikus Gőgösnek felróják, hogy ha nem a szakterületéről nyilatkozik, sokszor belezavarodik a szövegébe. Legújabban a hozzá kötődő, az állami földek értékesítésének leállítását követelő népszavazás miatt bírálják, mert a vasárnapi boltzár elkaszálása után többek szerint átgondolatlanul „ugrasztotta” neki a pártot az aláírásgyűjtésnek.
Az elnökhelyettesi posztra Ujhelyi István neve is felvetődött: a jelenlegi alelnök, EP-képviselő egy háttérbeszélgetésen sejtelmesen annyit közölt, hogy valamilyen tisztséget szeretne vállalni a következő két évben is. A jelenlegi helyzetben nem dolgozik ellene, hogy őt is Molnár Gyulához látják közelebb.
A választmány elnöki posztjáért zajló versenyben a korábbi oktatási miniszter, Hiller István látszik esélyesebbnek, szemben a tisztség jelenlegi betöltőjével, Botka László szegedi polgármesterrel. Botkára több választmányi tag is panaszkodik, amiért nem megfelelően vezeti a párt parlamentjét, viszont mindent megbocsátanának neki, ha sok év várakozás után magára vállalja a miniszterelnök-jelölt szerepét.
A június 25-i kongresszus még messze van, hogy többször is változhassanak az erőviszonyok. Sok megyében még nem köteleződtek el egyik jelölt mellett sem, így a legtöbbek által leírt másik két elnökjelölt, Harangozó Tamás és Szanyi Tibor is odaérhet a végén, még ha erre jelenleg nem sokan fogadnának is. Úgy tudjuk, Harangozó kampányát több helyen is jól fogadták az alapszervezetek, Szanyi pedig egyedüliként kidolgozott programot rakott le az asztalra. Az első igazi, objektív erőmérő viszont az lesz, hogy a jelöltséghez szükséges 1500 támogató aláírást ki mikor teszi le az asztalra.