A Népszabadság úgy értesült, hogy Németh Lászlóné – aki köztudottan Simicska Lajos bizalmasa – a Lázár János által vezetett Miniszterelnökség „hatósugarába” kerülhet, és a paksi beruházást felügyelheti az előzetes tervek szerint.
A fejlesztési miniszter tavasszal beszélt arról, hogy a megaberuházás a magyar vállalkozások számára nagy lehetőség. Az orosz fél a leendő beszállítókat pályáztatni fogja, Magyarországnak azonban ebben véleményezési, felülbírálati joga van. A 40 százalékos magyar beszállítói részvétel a hazai vállalatok árbevétel-növekedését eredményezheti, amely az 1200 milliárd forintot is meghaladhatja, ez számottevő adóbevételt hoz az államháztartás számára is – a kormány számításai szerint.
|
Mellettem az utódom: Doncsev András váltja Halász Jánost a kulturális államtitkári székben Teknős Miklós / Népszabadság |
A Németh Lászlóné által irányított nemzeti fejlesztési tárca kompetenciája már tavaly szűkült, amikor úgy határozott a kabinet, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség irányítása átkerül a Miniszterelnökséghez. A jövőben Lázár János fog rendelkezni az uniós forrásokkal és a vidékfejlesztési pénzek túlnyomó részével is – közel 8000 milliárd forintos tétellel.
A fejlesztési miniszteri poszt várományosa Seszták Miklós – akinek a felkérése még a KDNP-s vezetők számára is meglepetés volt, és akit „a miniszterelnöki akarat képviselőjének” tartanak –, lapunknak tegnap azt mondta, még nincs hivatalos döntés az államtitkári karról a tárcánál.
Munkatársunknak mindazonáltal azt mondták, Fónagy János maradhat a parlamenti államtitkár, de egy másik KDNP-s politikus, Aradszki András lehet az energiaügyi államtitkár. A kereszténydemokraták „biztos” államtitkára lesz emellett Rétvári Bence, aki valószínűleg a Balog Zoltán miniszter vezette humán csúcstárca parlamenti államtitkári székét foglalhatja el, az pedig bizonyos, hogy Simicskó István marad sportállamtitkár, a szintén KDNP-s Soltész Miklós pedig szociális államtitkár.
Lapunkat úgy tájékoztatták, hogy Czunyiné Bertalan Judit is államtitkár lehet, kifejezetetten a családokra, az ifjúságra koncentrálna. Lapunknak kormányzati források megerősítették, hogy az EMMI kulturális államtitkára Doncsev András lesz Halász János helyett.
Még nyitott állítólag, hogy kit javasol Balog Zoltán miniszter egyházügyi államtitkárnak: kereszténydemokrata körökben Vejkey Imre nevét lehetett hallani, de „ez nem vehető biztosra” – állították munkatársunknak tegnap este. Az egészségügyi államtitkári posztra kormányközeli források szerint Velkey György, a Kórházszövetség elnöke esélyes, de Zombor Gábort, Kecskemét polgármesterét is emlegetik a poszttal kapcsolatban.
Ami az oktatási államtitkári széket illeti: fideszes képviselők tudomása szerint Hoppál Péter neve merült fel, munkatársunkat viszont tegnap úgy tájékoztatták, hogy a Fidesz-frakció „egy erős képviselője” válthatja Hoffmann Rózsa államtitkárt.
Lapunk már beszámolt róla, hogy ha Navracsics Tibor lesz a külügyminiszter, Szijjártó Péter, a mostani külgazdasági és külügyi államtitkár lesz a Bem rakparton a parlamenti államtitkár, azaz a miniszterhelyettes, ha pedig ősszel Navracsics Tibort uniós biztosnak jelöli a miniszterelnök, Szijjártóra vár a külügyminiszteri bársonyszék.
A korábban megjelent hírekkel szemben a Győri Enikő által vezetett európai ügyekért felelős államtitkárság mégis a Bem rakparton marad, egyelőre nem kerül a Miniszterelnökséghez.
A külügyi közigazgatási államtitkár Bíró Marcell, a magyar kulturális intézeteket és kapcsolatokat felügyelő államtitkár Balatoni Mónika, a bilaterális kapcsolatokért felelős államtitkár pedig Mikola István jelenlegi OECD-nagykövet lehet. Azt már korábban is lehetett tudni, hogy Cséfalvay Zoltán kerül Mikola István helyére Párizsba, a nemzetgazdasági tárca parlamenti államtitkári székét pedig Tállai András jelenlegi önkormányzati államtitkár foglalhatja el.
A teljes államtitkári kar június 15-ig áll fel.