Mint korábban megírtuk: a városi önkormányzat által január elsejével bevezetett rendelet szerint idén aranykoronánként háromszáz forintot kell fizetni hektáronként minden helyi termőföld-tulajdonosnak. A Földművelésügyi Minisztérium közölte, hogy elutasítja a termőföld adóját, így egyetért a balmazújvárosi tiltakozókkal. Hasonlóképpen foglalt állást az agrárkamara is.
A városvezetés azzal érvelt az új adó mellett, hogy arra a helyi utak felújítása céljából van szükség, s mintegy 50 milliós bevételt remélnek belőle. A másik lehetőség az lett volna, hogy a teljes lakosságot megadóztatják, de a városvezetés szerint ez megvalósíthatatlan, úgyhogy inkább csak azok fizessenek, akik megtehetik: azaz a helyi gazdálkodók.
|
A január 22-i tüntetésen Konyhás István |
A gazdák pár nappal ezelőtti tüntetése után a demonstrálók azt javasolták, hogy a képviselő-testület aranykoronánként 150 forintra csökkentse a terhet, és a befolyt összegnek ne csak a húsz, hanem az ötven százalékát fordítsák a külterületi utak rendbetételére. Ezt a javaslatot vitatta meg mai ülésén a képviselő-testület, amelyen mintegy tucatnyi gazda is részt vett, de a frontok nem közeledtek egymáshoz.
A városvezetés egyik legtöbbször hangoztatott érve az volt, hogy a város adórendelete törvényes: Veres Margit polgármester hosszan bizonygatta, hogy a földadóról szóló rendeletet törvényesen hozták meg. De amikor a gazdák azzal érveltek, hogy Nagy István államtitkár sem ért egyet a balmazújvárosi földadóval, erre Veres Margit annyit mondott: bizonyára Nagy István jól ért a saját szakmájához.
Arra a megjegyzésre, hogy az agárkamara is elutasítja a földadót, Koroknai Imre fideszes alpolgármester azt válaszolta: jól néznénk ki, ha egy érdekvédelmi szervezet nem a tagságával értene egyet. A politikus a búza és a liszt kilónkénti árából levezette, hogy a helyi gazdáknak van elég pénzük, tudnak fizetni.
Az egymás mellett való elbeszélést érzékelve a tiltakozók képviseletében Rózsa Péter helyi nagygazda - aki tradicionális ünnepi pásztoröltözetben jelent meg a tanácsteremben - azt mondta:
"Itt vagyunk egymástól három méterre, és nem értjük egymást".
Mint fogalmazott: a gazdák nem fognak belehalni a földadó kifizetésébe, de ha ennek következtében tizenöt százalékkal kevesebbet fognak költeni a városban, azt mindenki meg fogja érezni. Mint mondta, ha a gazdaállat kimúlik, abba a piócák is belehalnak.
|
Személyeskedtek is a gazdákkal Konyhás István |
Ekkor következett Tiba István ex-polgármester, fideszes parlamenti képviselő, aki rendesen megsorozta a jelen évő tiltakozókat. Közölte, hogy a gazdákat csak egy dolog érdekli, és az a saját hasznuk, de a városi képviselőknek az egész közösség érdekeit kell szem előtt tartaniuk.
Tiba István közölte, hogy
ha a gazdák ekkora "zsenik", akkor induljanak a választáson, elvégre demokrácia van, s mutassák meg, hogyan is kell egy várost vezetni.
Tiba célzott arra is, hogy a legutóbbi gazdatüntetésen egyesek közterületen fogyasztottak alkoholt, de erről a sajtó persze nem számolt be.
|
"Ha a gazdaállat kimúlik, abba a piócák is belehalnak" Konyhás István |
Tiba külön személyeskedett Rózsa Péterrel, akinek azt mondta: úgy lép föl itt, mint a Megváltó, úgyhogy legközelebb induljon a választáson, biztosan meg fogják választani, és akkor mutassa meg, hogy mit tud. A képviselő megjegyezte, hogy Rózsa Pétert nem látta tüntetni azokban a napokban, amikor azok a bérlők vonultak utcára, akik nem kaptak állami földet. Tiba szerint Rózsa kapott állami földet, így akkor nem tüntetett, de most, hogy a saját zsebéről van szó, már tiltakozik.
A volt polgármester szerint a gazdák észjárása ellentétes a köz érdekeivel, mert azzal egyetértenek ugyan, hogy a külterületi utakat tegye rendbe a város, de erre nem akarnak pénzt áldozni.
A szavazás után odaléptünk Rózsa Péterhez, hogy megkérdezzük a továbbiakról.
- Szerveznek további tüntetéseket? - kérdeztük tőle.
- Nem.
- Belenyugodnak a földadóba?
- Nem.
- Hát akkor?
- Majd nyugtalanul fizetünk.