Az öt és fél millió forint helyett „csak” 1 millió 324 ezer forint kártérítést kell fizetnie annak a kajászói gazdának, aki tavaly áprilisban figyelemfelkeltő akciója során 24 hektár napraforgót vetett az állam földjén. Böcsödi Gergely 30 éves kajászói gazda ezen tette miatt állt a Székesfehérvári Járásbíróság előtt, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) birtoksértés miatt perelte be.
Bíróné Schuller Zsuzsanna az elsőfokú döntést azzal indokolta, hogy a földbérleti pályázaton vesztes Böcsödi Gergelynek nem volt joga szántani és vetni az állam földjén, maga az NFA is úgy érvelt, a fiatalember nem jogállami megoldást választott. Még akkor sem, ha azt kifogásolta, hogy az NFA törvénytelenül ítélte oda a máshol lakó pályázónak, Kiss Árpádnak a 6000 koronát meghaladó mértékű területet. A bíróság nem foglalkozott azzal, hogy az NFA tévedett-e (azzal, hogy az idén újra megpályáztatták a plusz földet, elismerték, hogy nem volt rendben a pályázat), és elutasította a fiatal gazdálkodó kárigényét is, mely a bevetett, ám utóbb kitárcsázott napraforgó durván egymilliós költségére vonatkozott. Az 1,3 millió forintos megítélt összeg a 2013. április 24. és május 2. közötti időszak költsége volt, amit az állam egy őrző-védő cégnek kifizetett „a föld megvédéséért”.
Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A döntéssel Böcsödi Gergely nem volt elégedett, azt hangoztatta, hogy az NFA nem tudta bizonyítani részéről a fenyegető magatartást, a per voltaképp egy bosszúhadjárat része, amelyet a törvénytelenségek nyilvánosságra hozatala miatt kezdeményeztek. – Az NFA azt bizonyította – mondta Böcsödi –, hogy a helyi gazdákkal nem akar együttműködni. Csak a vetés után jelentette be, hogy megosztotta a területet, a birtokvédelmi eljárásról senkit nem tájékoztatott. Fellépésünk hatására kezdték kozmetikázni a szerződést, és azzal, hogy most újra pályáztatnak a plusz földekre, elismerték, hogy törvénytelenséget követtek el 2012-ben. Nem fizetek, természetesen fellebbezek. Az NFA nekem tartozik kártérítéssel, mert nekem köszönheti, hogy a kérdéses területen helyreállhat a törvényesség. Amennyiben köztisztviselők ennyi törvénytelenséget követhetnek el ebben az országban, és még a saját túlzásaikat is másokra hárítják, azokra, akik munkával hívják fel a figyelmet erre, akkor ki lesz az, aki komolyan veszi, hogy a törvénytelenség ellen szót emelni állampolgári kötelessége? Azért fizessek, mert nyilvánosságra mertem hozni mindezt? Óriási az eszmei és az anyagi károm.