A rendszeres jövedelmek biztosan legalább harminc százalékkal nőnek majd júliustól a rendvédelemben – legalábbis az alapfeladatot ellátó beosztottaknak ezt ígéri az új életpályamodell kidolgozásáért felelős miniszteri biztos. A vezetők feleennyi emelésre számíthatnak, de ők már ma is viszonylag jól keresnek.
A rendvédelmi területen mintegy 64 ezer hivatásos állományú dolgozó kap július 1-jétől fizetésemelést, s az alapfeladatot ellátó tiszthelyettesek, zászlósok és tisztek jelenlegi jövedelme legalább harminc százalékkal nőni fog – állítja Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató, a közszolgálati életpályamodell kidolgozásáért felelős miniszteri biztos. A szakszervezetek viszont tartanak attól, hogy a béremelés mértékét az alapfizetés alapján számítják ki. A rendszerben nincs azonban semmiféle trükk, mert abban az esetben, ha valaki rendszeresen valamilyen pótlékban részesül – ilyen például a tiszthelyettesek havi 24 ezer forintos kiegészítő juttatása –, azt is figyelembe veszik a béremelésnél – mondta a miniszteri biztos, aki tehát ígéri: ebben a körben a nettó harminc százalék bizonyosan meglesz.
Valamivel rosszabbul járnak azok, akik nem a rendészeti szerv alapfeladataival közvetlenül összefüggő tevékenységet végeznek – ide tartozhatnak egyebek mellett a pénzügyi, számviteli, személyzeti területen dolgozók –, mert nekik 25 százalék jár. A vezetői állomány – például egy városi rendőrkapitány vagy tűzoltóparancsnok, illetve ennél magasabb beosztású személy – viszont kevesebbre, csupán 15 százalékra számíthat. Bakondi szerint ez teljesen méltányos, hiszen ők a beosztottakhoz képest lényegesen többet keresnek, és ha harminc százalékot kapnának, a bérek közötti szakadék tovább nőne.
A miniszteri biztos hangsúlyozta: a fizetésemelés – amelynek mértéke 2019-ig eléri az ötven százalékot – az életpályamodellnek csak az egyik része. A hivatásos állomány szolgálati viszonyát szabályozó új törvény tervezete tartalmaz más elemeket is, amelyek célja, hogy színvonalasabb munkára ösztönözzenek, illetve tegyék vonzóbbá a hivatásos pályát. Az előbbit szolgálja, hogy az egyének és a szervezetek teljesítményét is rendszeresen értékelni fogják, s a jobban teljesítők évente kétszer, akár a havi fizetéssel összemérhető jutalmat kaphatnak.