Fidesz: száz milliók semmiért...

A Fidesz szerint az, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő egy külsős cég által készített koncepcióval utazott Brüsszelbe, hogy segítséget kérjen a magyarországi válság kezeléséhez az EU-csúcson, minden eddiginél jobban mutatja a kormány alkalmatlanságát - mondta az ellenzéki párt szóvivője kedden.

Az, hogy a miniszterelnök egy külső tanácsadó céget bízott meg annak a koncepciónak az elkészítésével, amellyel Brüsszelbe  indult, felveti azt a kérdést, miért vannak a minisztériumok, miért  kell az apparátusokat fenntartani - mondta Szijjártó Péter  sajtótájékoztatón.

Közölte: a hétfőn nyilvánosságra került hír azt mutatja,  "felesleges az a hatalmas bürokrácia, felesleges a kifizetett sok száz millió forint", amit a Pénzügyminisztérium, a Miniszterelnöki  Hivatal, illetve a gazdasági tárca működtetése emészt fel.

Mint Szijjártó Péter mondta, ebben az esetben nem is az ár az  elsődleges, sokkal inkább az, hogy a tanácsadó cég alkalmazása annak  a beismerése, hogy a kormány "totálisan alkalmatlan" feladata  ellátására. Világossá vált, hogy "se ötlet, se tehetség, se  alkalmasság" nincs a válság kezelésére, a válság megoldására -  hangsúlyozta a politikus a Fidesz elnöksége által megfogalmazódott véleményt.

A magyar emberek jogos igénye, hogy "a kormány ne próbálja  elkendőzni a dolgot, ne próbáljon meg egy nehezen hihető válasszal  előállni, mondják meg, hogy milyen és mennyibe kerülő együttműködés  áll a külső cégtől megrendelt anyag hátterében" - fogalmazott  Szijjártó Péter. Hozzátette: jó lenne tudni azt is, hogy gyakran előfordul-e,  hogy a drága pénzen fenntartott kormánybürokrácia, a minisztériumok  nem tudják vagy nem akarják ellátni feladatukat, és helyettük külsős  cégek megbízására kerül sor.

Szijjártó Péter emlékeztetett: hétfőn derült ki, hogy a  miniszterelnök olyan koncepcióval ment Brüsszelbe, amelyet egy külső  tanácsadó cég készített. Megjegyezte ugyanakkor azt is, a brüsszeli  EU-csúcson a miniszterelnök "teljes kudarcot vallott". Mint mondta,  a kudarcnál csak ennek következménye volt nagyobb. Közölte: a  brüsszeli csúcs után a szomszédos országok kiközösítették maguk  közül Magyarországot, a forint mélyrepülésbe kezdett, a világ  vezetői pedig elrettentő példaként emlegetik Magyarországot.

"Az egykori régiós első, az egykori éllovas durva, megalázó  helyzetbe került" - fogalmazott Szijjártó Péter, aki szerint a  kudarcnak az az oka, hogy nem volt egyeztetés a közép-európai  országok között, nem volt egységes közép-európai akarat, összefogás  a Brüsszelbe vitt javaslat mögött.

Budai Bernadett a keddi kormányszóvivői tájékoztatón  sajtóhírekre reagálva korábban azt hangsúlyozta: a Miniszterelnöki  Hivatal (MeH) csak ad hoc konzultációkat folytatott McKinsey and  Company nevű céggel, amelyeken elhangzottak bizonyos javaslatok.  Ezek közül volt olyan, amely beépült a kormány uniós válságkezelő  javaslatába, valamint a Válság és Növekedés című kiadványba, de  mindkettő anyag a MeH-ben készült - tette hozzá.

A kormányszóvivő szerint ezért nem is kapott kormányzati  megrendelést a McKinsey and Company, s így nem is fizettek a cégnek.

Az Index hétfői információi szerint a kormányfő a közigazgatást  kikerülve megbízta a világ egyik legnagyobb, Magyarországon is  működő tanácsadó cégét, a McKinsey and Company nevű céget, hogy  készítsen el egy anyagot arról, mennyi pénz kellene a régió  támogatására. Ez a tanulmány lett lényegében a 180 milliárd eurós  mentőcsomag-tervezet - írta a portál.

A Hírszerző nevű internetes újság kedden pedig arról írt, hogy a  Válságkezelés és növekedés összeállításában is a McKinsey and  Company budapesti irodája működött közre. A cég tanácsaival aktívan  segítette az anyag összeállításán dolgozó miniszterelnöki kabinetet  és a munkafolyamatba bevont MeH-et is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.