Fidesz még 2005-ben: meg kell kérdezni az embereket az államfő személyéről

Hét évvel ezelőtt, amikor Mádl Ferenc utódját keresték a pártok a köztársasági elnöki posztra, a Fidesz országos szimpátiaszavazást hirdetett, hogy méltó személyt találjon a feladatra. Akkoriban épp Orbán Viktor és Áder János jelentette be a kezdeményezést, mondván: ebben a fontos kérdésben nem lehet az emberek nélkül dönteni.

„Az emberek jelöltje” címmel országos szimpátiaszavazást hirdetett meg 2005-ben a Fidesz a köztársasági elnök személyével kapcsolatban, erről annak idején Orbán Viktor pártelnök és Áder János frakcióvezető adott tájékoztatást. (Érdekesség, hogy ma úgy tűnik: épp Áder János az egyik lehetséges befutó a posztra Schmitt Pál távozása után) A mostani miniszterelnök hét évvel ezelőtt azzal érvelt a szimpátiaszavazás mellett, hogy a köztársasági elnök jelölése körül kialakult vita a Fidesznek azt a korábbi álláspontját erősíti meg, "ami szerint az elmúlt tizenöt év során egy olyan helyzet alakult ki Magyarországon, hogy az emberek a számukra fontos kérdések eldöntését egyre távolabb érzik maguktól”.

Orbán rámutatott, hogy a köztársasági elnök személyének kérdése tekintettel a nemzeti egységet kifejező funkciójára, a közélet stabilizálásban játszott szerepére és mandátumának ötéves időtartamára "egy fontos kérdés". És, mint így: egy „olyan kérdés, amiről meg lehetne, és meg is kellene kérdezni az embereket, függetlenül attól, hogy a köztársasági elnököt egyébként a parlamenti képviselők választják”. - fogalmazott akkoriban Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke 2005-ben azt is világossá tette, hogy pártja számára milyen szempontok elsődlegesek a köztársasági elnök személyének kiválasztásakor. "Az első ilyen szempont, hogy a nemzeti egység megtestesítőjének kellene lennie, vagyis pártok és pártérdekek felett álló, köztiszteletben álló és megkérdőjelezhetetlen tekintélyű közéleti személyiségnek” - fogalmazott Orbán Viktor.

Az azóta miniszterelnökké választott politikus fontos kritériumnak tartotta azt is, „hogy képes legyen integrálni különböző nézeteket, tehát ha az országban valamely fontos kérdésben vita alakul ki, akkor a magyar érdek megfogalmazása érdekében képes legyen integráló szerepet játszani”. Fontos szempontnak nevezte ugyancsak, „hogy a saját szakterületén álljon mögötte jelentős életmű”. A köztársaság következő elnökének ezen kívül rendelkeznie kell „nemzetközi tekintéllyel, elfogadottsággal, a nemzetközi világgal való kommunikáció képességével” - fűzte hozzá Orbán még 2005-ben tartott tájékoztatóján.

A szimpátiaszavazásra feltett nevek listáján végül: Mádl Ferenc, Sólyom László, Szili Katalin, Glatz Ferenc és Gombár Csaba szerepeltek, rájuk lehetett a Fidesz irodákban leadni a szavazatokat. Mikor az Országgyűlés végül – meglehetősen sajátos körülmények között – Sólyom Lászlót választotta meg államfőnek, a fideszes frakcióvezető Áder János azt mondta: „az emberek jelöltje győzött”. A politikus hangsúlyozta: örülnek annak, hogy a köztársasági elnök nem csak a parlamenti képviselők bizonyos számát tudja maga mögött, hanem azokat az embereket is, akik a Fidesz szimpátiaszavazásán rá voksoltak. Áder hangsúlyozta: Sólyom László az emberek jelöltjeként és egy civil szervezet jelöltjeként lett köztársasági elnök.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.