Ezúttal nincs kampánycsend, a szavazás napján is hajrázhatnak a képviselőjelöltek, de csak a szavazóhelyiségnél 150 méterrel messzebb. Csakhogy a törvény nem fogalmaz pontosan.
Iránymutatást ad ki a Nemzeti Választási Bizottság ma arról, mit jelent a választási törvény azon rendelkezése, amely szerint a „szavazóhelyiséget magában foglaló épületnek a szavazóhelyiség megközelítését szolgáló bejáratától számított 150 méteres távolságon belül – közterületen – választási kampánytevékenység a szavazás napján nem folytatható”. Az általunk megkérdezett szakértők szerint az iránymutatásra nemigen van szükség, mert a jogalkotó szándéka nyilvánvaló volt: meg akarták akadályozni, hogy a szavazókörbe tartó választókat a jelöltek és a pártok aktivistái még az utolsó pillanatban is győzködjék.
A törvény azonban nem fogalmaz kellő precizitással, mert a szavazás napján egyes kitüntetett területeken általában tiltja a kampánytevékenységet, annak pedig a választók személyes megkeresésén túl része például a választási plakát kihelyezése, illetve minden más eszköz, „amely alkalmas a választói akarat befolyásolására”. Szoboszlai György választási szakértő ennek ellenére úgy véli: a helyzet egyértelmű. A már kihelyezett plakátokat a szavazókörök szomszédságában nyilván nem kell leszedni – amikor még élt a kampánycsend intézménye, akkor is ez volt a gyakorlat –, miként az autóbuszok oldalára ragasztott kampányhirdetéseket sem.
Az bizonyos ugyanakkor, hogy a szavazóhelyiség bejáratától 150 méteren belül új plakátot nem lehet kihelyezni, beleértve például az utánfutókra szerelt mobil hirdetési felületet is. De ha egy ilyen hetek óta a szavazókör előtt parkolna, azt nemigen lehetne eltávolíttatni.