Szekeres Imre, a kör egyik kezdeményezője lapunknak azt mondta: fontosnak tartották, hogy a műhelyben egyaránt legyen volt miniszter és pártaktivista, fiatal és idősebb, fővárosi és vidéki politikus, ezzel is jelezve, hogy véget akarnak vetni az MSZP-n belül mesterségesen is gerjesztett ellentéteknek.
Dokumentumuk kiindulópontja, hogy Magyarország bajban van, meghamisítják múltját és eljátsszák jövőjét, százezrek menekülnek Nyugatra, miközben vezetői keleti diktatúrák kegyeit keresik, nőnek a társadalmi különbségek, elsorvad a jogállam.
„Soha nagyobb szükség nem volt erős szocialista pártra. De hogy azzá legyünk, komoly változásokra van szükség. A választók 2010-ben kormányzati politikánk hibáit, 2014-ben ellenzéki politizálásunk elégtelenségét utasították el. Nem folytathatjuk úgy, mint eddig” – állapítják meg, hozzátéve: a baloldal, és benne a szocialista párt teljes újjászervezésére, politikai és szervezeti reformjára van szükség, beleértve a demokratikus ellenzéki pártok viszonyának rendezését, akár alkalmi választási együttműködés, akár pártszövetség lesz később közöttük.
A párt dönthessen a parlamenti képviselőcsoport munkájáról!
Az aláírók szorgalmazzák, hogy a kongresszus hozzon határozatot egy új program, szervezeti felépítés és alapszabály előkészítésére, foglalja össze, milyen változásokat akar az országban, és ehhez miben kell változnia az MSZP-nek.
|
Lendvai Ildikó és Botka László Szárszón Teknős Miklós / Népszabadság |
Szorgalmazzák, hogy erős és tekintélyes elnökség alakuljon, ne különböző csoportok alkuja nyomán válasszanak vezetőket. Egyúttal javasolják, hogy mindenki, aki a tisztújításon indul, tegye nyilvánossá pályázatát.
A dokumentumban visszaköszön Szekeres Imre korábbi ajánlása, hogy az elnökség kétharmada ne legyen – a még Mesterházy Attilához által összeállított – frakció tagja. Ezt azzal indokolják, hogy a párt dönthessen a parlamenti képviselőcsoport munkájáról.
A Deák Kört alkotó szocialista politikusok szerint az MSZP a jelenlegi politikai rendszer totális ellenzéke kell, hogy legyen, amely semmiféle háttéralku gyanújába nem keveredik a rezsimmel, és baloldali rendszerkritikát kell képviselnie. Azt írják: önkritikára képes pártra van szükség, mert a szocialisták nemcsak elszenvedői, hanem okai is voltak a politika iránti bizalom foszladozásának, volt felelősségük a kétharmad létrejöttében, majd érzelem- és gondolatszegény ellenzéki politizálásuk miatt a Fidesz-kormányzás stabilizálódásában is.
A dokumentum az eddiginél bátrabb programot javasol, de megtartva például a nettó 100 ezer forintos minimálbér ígéretét.
Ugyanakkor vitát szorgalmaz a garantált, feltétel nélküli alapjövedelemről, és sürgeti, hogy az MSZP vállalja fel a mélyszegénységben élők, köztük a cigányság integrációjának ügyét, amit aligha lehet a Pásztor Albert miskolci polgármesterjelölt mögötti sorakozóként értelmezni.