Felfegyverzett terepjárókkal riasztják el a menekülteket
Szeptember elején egy ellenzéki képviselőnek válaszolva Hende Csaba azóta lemondott honvédelmi miniszter elismerte, hogy a bercsényisek is feltűntek a határzár építésénél, de azt nem részletezte, milyen céllal. Kerestük a Honvédelmi Minisztériumot (HM), hogy miért vetették be a kommandósokat, de lapzártánkig nem kaptunk választ.
Katonák a magyar–szerb határon, az ideiglenes biztonsági határzár mellett Mohai Balázs / MTI |
Honvédségi forrásunk szerint a Humveek inkább „látványelemként” jelentek meg a határon: a kormányban arra számítottak, a képeket átveszi a nemzetközi sajtó, ez pedig segít elriasztani a menekülteket. Tudósítónk a kerítésépítők mellett este járőröző honvédeket is látott. Az új miniszter, Simicskó István szerint hétfőig 4300 katonát mozgósítottak. A kormány egyébként nem ismer pardont, forrásunk szerint a honvédeknek tilos ősszel szabadságra menni, hogy elegen legyenek a határ védelmére. Erre azért van szükség, mert kevés bevethető katona van.
Továbbra sem világos viszont, hogy milyen felhatalmazás alapján járőröznek a katonák a határnál – fogalmazta meg kételyeit Lattmann Tamás nemzetközi jogász, akinek szakterülete a hadijog. Kedden ugyan válsághelyzetet hirdetett két megyében a kormány, ami lehetővé teszi a honvédek „közreműködését”, de hogy pontosan mit tehetnek – mikor használhatnak lőfegyvert, gumilövedéket, elfogóhálót, őrkutyákat –, egy másik jogszabály határozná meg. A törvényt viszont még nem fogadta el a parlament, a kivételes eljáráshoz nem volt meg a négyötödös többség.
A hiányzó felhatalmazást ezért Pintér Sándor és Simicskó úgy hidalta át kedden reggel – vagyis a katonák határra érkezése után –, hogy miniszteri utasítást adott a honvédeknek: segítsék a határra vezényelt rendőröket. Csakhogy törvényeket nem lehet felülírni miniszteri utasításokkal.
Tordai Csaba alkotmányjogász szerint nem csak a katonák mostani bevetése, a honvédségről szóló törvény tervezett módosítása is alaptörvény-ellenes. Szerinte az alkotmány alapján a katonaság bevetésére az ország határain belül csakis különleges jogrend idején – például külföldi támadás, puccs, fegyveres zavargások esetén – van mód. De a válsághelyzet nem az, nem is illesztette be a parlamenti többség az alaptörvény szövegébe.