- Működik ám a figyelőszolgálat, viszik a drótot rögtön Mészárosnak, jelentik neki, ki mit csinál, merre jár, mit akar Felcsúton.
|
A trollkodás művészete Teknős Miklós / Népszabadság |
Lehet, hogy így van, mi nem éreztük, hogy titkos szemek szegeződnének ránk. Jöttünk-mentünk, sok újságíróval találkoztunk, akik szintén azért jöttek, hogy a kormány bumfordi bevándorlásellenes kampányát ellensúlyozó kutyapártos szövegeket megbámulják.
A környékben többfelé kihelyeztek kék egyenszínnel ellátott szövegeket, Bicske mellett például a büntetőtörvénykönyvből idézik az idegenellenességre vonatkozó passzusokat, Alcsútdobozon pedig a Felcsút, we have a problem angol nyelvű változatával kedveskedtek a bevándorlók hajkurászását felvállaló magyar kormánynak.
Egy középkorú férfi itt mesélte, hogy a napokban Bécsből tartott hazafelé, és Hegyeshalom után, immáron magyar területen pillantotta meg a kék plakátot, rajta az örökbecsű dumával: Ha Magyarországra jössz, nem veheted el a magyarok munkáját.
- Fölnyerítettem - mondta a fuvarozó -, mert a fél Dunántúl Ausztriában dolgozik. És kételkedni kezdtem annak az épelméjűségében, aki a nemzeti konzultációs dumákat megrendelte.
Felcsúton annyira azért nem izgatja a helyieket a falu közepére kitett ellenszöveg, noha az űrállomás-létesítés humorát itt is érti mindenki.
|
Van képük hozzá Teknős Miklós / Népszabadság |
- Nem érdekel - jelentette ki a plakát közelében élő és munkálkodó Schneider János, akivel kedélyesen elbeszélgettünk mindenféle másról, gyümölcsérésről, fóliázásról, piacozásról, boldogulásról.
- A politikából nem tudnánk megélni - mondta a gazda, és hozzátette, a kitüntetett figyelem nem nekik szól, tudják, hanem a falu híres lakójának és annak a pár embernek, akit érint a dolog. Arról, hogy az űrállomás beharangozott helyétől légvonalban talán száz méterre, fönn a hegygerincen működik valami energiacella (melyről Széles Gábor úgy gondolja, alapjaiban rengeti meg a jövő fizikáját), még csak nem is hallottak. - A temető a másik oldalunkon van - intett a gazda a Fő út ellenkező irányába, és elnevette magát.
- Az a kérdés, tűrik-e ezt a Lőrincék - jegyezte meg a közelben az autóját takarító vállalkozó. És így folytatta: - Kíváncsi vagyok rá, hogy letépetik-e. De hát miért is tépetnék le? Attól, hogy kinn van a plakát, nem lesz kevesebb a pénzük.
Kapcsolódó: Így járt az első gyűlöletplakát
Valaki elcsúfította a kormány menekültellenes propagandaplakátját, a rendőrség kisollóval felfegyverkezve szállt ki a tett helyszínére.Beszámolónkat itt olvashatják.
Utána már csak arról volt szó, hogy amikor Mészáros Lőrinc gázt vezetett a faluban, és mindenhová ő építette ki a vezetéket, összevesztek az emberei a pénzen. Ott gyalázkodtak az udvaron a csövek között. De ez akkoriban volt, amikor a későbbi milliárdos még egy húszéves öreg Wartburggal járt. Nem mostanában volt, az biztos. De azért nem is oly régen, hogy a helyiek ne emlékeznének rá. - Sokan kezdték nálunk meztelen fenékkel - mondja a kocsmában egy koros atyafi. - Csak aztán megérezték az idők szavát. Mint látható, nem tartozom közéjük. Ez oka annak, hogy lassan de biztosan felkopik az állam. Egyszer úgyis vége lesz. Kíváncsi vagyok rá, hogy a stadionnak az lesz-e a sorsa, mint az akasztóinak. Arról tudjuk, hogy fölverte a gaz.
A stadion, mely Felcsút legismertebb idegenforgalmi látványossága (a szomszédban a hófehér, óriás nemzeti lobogóval díszített Orbán-házzal) jelenleg zöld gyep nélkül, feltúrt állapotban tekinthető meg. Az átutazók nem hagyják ki, megállnak pár percre, hogy életükben egyszer lássák. Egy öreg építész a betonra ültetett, hajlított fagerendás tetőszerkezeten ütközött meg (a borovifenyőt Ausztriából hozták), szerinte a puszta karbantartás is iszonyúan sokba kerülhet. - Itt most nem számít a pénz - mondta a futball-akadémia épületét körüljáró fiatalabb társa, aki kérdésünkre elmondta, látni, hogy az ezernyolcszáz lelkes falu épül-szépül, de azért a házakon nem látszik a határtalan gazdagság. Alcsútdobozt törekvőbbnek érzi, szebbek az épületek, rendezettebbek a porták.
Elmentek végül megnézni az űrállomás leendő helyét, mely nem esik messze a szintén tervbe vett (Orbán-féle) kisvonat megállójától.
- Ha egyszer megépül, nem is Felcsútnak kéne hívni a megállót, hanem Kánaánnak - ezzel búcsúztak.