Duna TV: a demonstráció elmaradt
- Minden megy tovább - ezekkel a szavakkal igyekezett megnyugtatni a Duna TV feldúlt munkatársait Ókovács Szilveszter, a tévétársaság új vezérigazgatója, aki a hétfői állománygyűlésen tájékoztatta a dolgozókat a közmédia átalakításának menetrendjéről. Az állománygyűlésre tiltakozásul többen fekete ruhában érkeztek, az épület előtt pedig felvonták a fekete lobogót. Ókovács az értekezleten bejelentette, hogy a tévések szerződései, juttatásai is megmaradnak, csak a munkáltatójuk lesz más (az intézmény kötelékében - előzetes értesülésünknek megfelelően - csak 49-en maradhatnak, a többieket a médiahatóság vagyonkezelő alapja veszi át).
Az állománygyűlés utánra tervezett dolgozói demonstrációról (jelképesen eltemették volna a televíziót, majd élőláncot vontak volna a székház köré) Ókovács azt mondta, mindenki éljen a szabadságával, de "ne temessük koporsóba azt, aki nem halt meg". Virág Péter, a dunások szakszervezeti vezetője pedig jó hírnek nevezte, hogy "minden szerződés életben marad", a munkatársak jogviszonya folytatólagos lesz - kérdés, meddig. Azt ugyanis ő is elismerte, hogy a Műsorszolgáltató Támogató és Vagyonkezelő Alap (az új munkáltató) "nem fogja az örökkévalóságig megtartani a szerződéseket".
Miután a szakszervezettel folytatott előzetes egyeztetésen kiderült, hogy a Duna TV munkatársainak folytatólagos jogviszonyuk lesz, a demonstráció elmaradt. Virág Péter a helyszínen a NOL-nak ezt azzal indokolta, hogy a tiltakozás "most nem időszerű", a négy közmédium szakszervezetei közösen keresik a megoldást.
- A dolgozók szempontjából az a legfontosabb, hogy minden megszerzett jog, ami a szerződés, kollektív szerződés alapján megilleti a munkavállalókat, megmarad. Innentől sajnos minden más kérdésre az Alap kell hogy választ adjon, hiszen nyilván ezek a szerződések, kedvezmények a jövőben változni fognak - nyilatkozta munkatársunknak a tévé székháza előtt Virág Péter. Leépítésekről a hétfői megbeszéléseken egyáltalán nem volt szó, tette hozzá kérdésünkre a szakszervezeti vezető. Arra a kérdésre, hogy mit szólnak ahhoz, hogy 50 fő alá csökkentik a létszámot, így nem lesz szükség üzemi tanácsra, Virág azt felelte: miután az alap többezer ember munkáltatójává válik, új üzemi tanács alapítható, a szakszervezetek pedig dolgoznak tovább. Arra, hogy akkor mi értelme volt az átvezénylésnek, Virág Péter azt felelte: ezt a kormányzattól kell kérdezni, a tv vezetősége ezt nem indokolta - ők meg nem kérdezték...
A műsorokon egyelőre nem változtatnak a Dunánál; a műsorokat az alaptól rendelik majd meg, az alapnál lévő dolgozók készítik majd el, de erről pontos információkkal a szakszervezeti vezető nem tudott szolgálni.
A tiltakozás elmaradását firtató kérdésünkre azt a választ kaptuk: nincs szükség külön demonstrációra, ha szükség lesz, azt csak úgy tudja elképzelni, hogy a négy intézmény - amelynek érdekképviseletei a nyáron közös fórumba tömörültek - együtt lépjen fel.