Fehérváron és Szegeden sikerült együtt ünnepelni
Az összefogás fontosságát hangsúlyozta a székesfehérvári március 15-i ünnepségén a megyei közgyűlés fideszes elnöke, valamint a város az MSZP és az SZDSZ támogatásával megválasztott polgármestere hétfőn a Petőfi-szobornál tartott megemlékezésen.
A zászlódíszbe öltözött rendezvényteret zsúfolásig megtöltő ünneplők - köztük sok kisgyermekes család - előtt Balogh Ibolya (Fidesz), a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta: eljött a pillanat, amikor "mindnyájunkra szükség van, itt az idő, hogy közös ügyeink érdekében összefogjunk". Úgy vélte, 1848 eszméihez hűen, most se azt nézzük, ami elválaszt, hanem azt, ami összeköt, "hogy visszataláljunk arra az útra, amit a márciusi ifjak kitapostak számunkra." Balogh Ibolya úgy fogalmazott, hogy "ma egy csalódott, hitehagyott, büszkeségében megtépázott nemzet képe rajzolódik ki előttünk."
"Elszegényedett családok, növekvő munkanélküliség, nehéz helyzetben levő települések, bizonytalanság, a nemzeti érzések tudatos elnyomása, a nemzeti érdekérvényesítés teljes hiánya, a lemaradás jellemzi ma az egykor oly büszke Magyarországot" - mondta. Úgy vélte, hogy "már gyermekeink jövőjét is a mélybe rántották, elzálogosították " azok, akik néhány évtizede a beteg kommunista ideológiára hivatkozva, majd pedig "a piacgazdaság mindenhatóságára és saját meggazdagodásukra felesküdve, sokadszor rabolják el mindenünket.(...)"
"De ebbe most beletörik a bicskájuk. (...) van elég erőnk ahhoz, hogy összefogjunk, s elkergessük, majd elszámoltassuk azokat, akik ellopták legszebb 1848-as, 1956-os és 1989-es álmainkat. (...) Most még visszaránthatjuk Magyarországot abból a gödörből, amelybe az elmúlt években került", itt az utolsó esély arra, hogy visszataláljon az ország a polgári fejlődés útjára. De ehhez mindannyian kellünk" - hangsúlyozta Balogh Ibolya.
Warvasovszky Tihamér, az egykori koronázóváros az MSZP, az SZDSZ és a Fehérvári Polgárok Egyesülete támogatásával megválasztott polgármestere szerint "boldogulásunk legfontosabb eleme az összefogás, az egyetértés ember és ember között." Emlékeztetett rá, hogy március 15-e a mindenkori fiatal Magyarország, a megújulás, a jövő ünnepe is. A fiatalok mindig bátrak, s neki mernek vágni az új utaknak. "A márciusi ifjakban megvolt a felelősségtudat is, nem számolták fel, ami értékes volt a régi világból". "S bár mondtak kemény szavakat március 15-én, mégis vér nélkül győzött a forradalom, nem volt lincselés, verekedés, anarchia. Úgy gondolták, hogy a nemzetbe mindenki beletartozik, az is, akinek jogot kell kapnia, s az is, akitől meg kell kapnia.(...) Nem szabad elfelejteni, hogy nem emberek, nem személyek ellen, hanem ügyekért, célokért harcolunk" - mondta.
Székesfehérvár polgármestere szerint 1848 nagyjai sem egyéni, vagy pártpolitikai érdekek mellett cselekedtek, hanem hazájuk, nemzetük, a magyarság jövőjét tartották szem előtt. "Példájukat követve, nekünk is egy igazságos, sikeres Magyarországot kell teremtenünk." Az ünnepség után a közélet, a fegyveres erők, az egyházak, a civil szervezetek képviselői megkoszorúzták Petőfi Sándor szobrát, s elhelyezték virágaikat ott a székesfehérváriak is.
Szeged: a közös koszorúzáson a Jobbik is ott volt
Közösen koszorúztak a szegedi közgyűlés pártjai, illetve a Jobbik az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepségen hétfőn. A Csongrád megyei székhelyen a félig megtelt Klauzál téren, Kossuth Lajos szobránál tartott megemlékezésen valamennyi helyi politikai erő képviseltette magát.
Botka László (MSZP) polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta: az elődök bármily sokszínűek voltak, hazaszeretetben, a szabadság szeretetében és a demokrácia tiszteletében mindannyian egyetértettek, s ez adott akkor közös célt, mely azóta is példát mutat. A szocialista politikus beszédében emlékeztetett az elmúlt évek szegedi eredményeire, hozzátéve, nemcsak az értékek, de a lakosság száma is gyarapszik, hamarosan a dél-alföldi város százhetvenezredik polgárát köszöntik.
Botka Antall Józsefet idézte
A demokráciában szabadság van, mindenki akarata egyformán fontos, és nincs ellenségkeresés - emelte ki a polgármester. Szerinte az ellenségképre építő politika megöli a teljesítményt és a minőséget, mert akkor már a másik legyőzése a cél. "A demokrácia akkor működik, ha a másikat nem legyőzni, legfeljebb értelmes vitában meggyőzni szeretnénk" - mondta a szocialista politikus.
Idézte Antall Józsefet, aki első szabadon választott miniszterelnökként a modern, szellemében is demokratikus, polgárosodott társadalom kialakulását ötven évre becsülte, de idézte Göncz Árpád egykori köztársasági elnököt is, aki elhúzódó, mindent átható, olykor kegyetlenül nehéz folyamatnak nevezte az átalakulást. Úgy fogalmazott: "Valószínűleg igazuk volt, "de az első nagy lépéseket megtettük, és nem szabad felelőtlenül kockáztatnunk nehezen elért közös eredményeinket".