– Egy Akácfa utcai szórakozóhely előtt tettem ki az utasaimat, és indultam volna tovább, amikor egy fiatalember táncolni kezdett a kocsim előtt. Rádudáltam, hogy tűnjön el az útról, mire feldühödött, kiabálni kezdett velem. Én sem hagytam magam, üvöltöztünk egymással, aztán a srác behajolt a jobb oldali ablakon, és megütött. Elindultam, utána fékeztem egy nagyot, de nem sikerült leráznom. Megint gázt adtam, megint fékeztem, de lógva maradt az ajtón. Pár másodperc múlva azt éreztem, hogy vér folyik le az arcomon. Csak ekkor vettem észre, hogy valójában nem ököllel ütött, hanem egy késsel szurkált. Kiugrottam a kocsiból, de mire bármit tehettem volna, elájultam. A kórházban tértem magamhoz, amint toltak befelé a műtőbe.
A jogerős ítélet szerint a támadó, K. Bánk – aki korábban évekig szolgált a francia idegenlégióban – a bűncselekmény elkövetésekor alkohol és kábítószer hatása alatt állt, a viselkedése miatt pár másodperccel azelőtt dobták ki az Akácfa utcai szórakozóhelyről, hogy Simányi István taxija a helyszínre érkezett. A támadó tucatszor szúrta, illetve vágta meg a késével az áldozatot, aki életveszélyes sérüléseket szenvedett. K. Bánkot közfeladatot ellátó személy ellen elkövetett emberölés kísérletében mondták ki bűnösnek, amiért 8 év fegyházbüntetésre ítélték.
– A tárgyaláson bocsánatot kért tőlem, azt mondta, megbánta, amit tett. Meg azt is, hogy szeretné helyrehozni az életét. A fegyházban jól viselkedett, évekkel korábban szabadulhatott – emlékszik Simányi István, aki kártérítési pert indított az elkövető ellen.
K. Bánk a polgári per során már egyáltalán nem volt készséges, a taxis által követelt összeg minden tételét vitatta. A nyugdíjas férfi egyebek mellett a kórházi kezeléssel összefüggésben, a munkából való tartós kiesésért (12 hónapig volt táppénzen), valamint a hosszú ideig tartó felépüléssel kapcsolatos egyéb költségei miatt követelt kártérítést, amelyből a Fővárosi Bíróság jogerősen 4,1 millió forint tőkét és annak kamatait ítélte meg számára.
Ennek már három éve. Simányi István végrehajtást kért, a bírósági végrehajtó azonban két éve szünetelteti az eljárást, mivel K. Bánkot és a vagyonát (ha van neki egyáltalán) sehol sem találják. Az egykori idegenlégiós eltűnt. A bejelentett lakcímén nem lakik, nincs bankszámlája, rendszeres jövedelme, ingatlana, autója vagy gazdasági vállalkozásban üzletrésze.
– Lehet, hogy külföldön van, talán zsoldosként harcol valahol – találgat Simányi István.
Sipos Balázs Tihamér ügyvéd, a taxis jogi képviselője kérdésünkre azt mondta, minimális esély van arra, hogy Simányi István hozzájuthasson a pénzéhez. „Ha valaki külföldre távozik, és idehaza mindent felszámol maga körül, akkor vele szemben behajthatatlanná válik a követelés. Ilyenkor ötévente fel kell szólítani a végrehajtót, hogy próbálkozzon újra – így legalább nem évül el a végrehajtás. Ha ezt elmulasztják, érvényesíthetetlenné válik a követelés” – tette hozzá az ügyvéd.
Simányi István tehetetlen:
– Beteg, öreg ember vagyok, egyedül nem tudnám felkutatni az illetőt, magánnyomozóra meg nincs pénzem. Van egy ítélet a kezemben, ami nem ér semmit. Csak lobogtathatom a magam szórakoztatására.