A szülői munkaközösség képviselői, Hevesi Éva és Pintér Márta levelet írtak a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztályának. Elvi állásfoglalást kértek: vállalható-e a jelenlegi (Ságvári Endre) névhasználat, illetve elfogadható-e az a név, hogy Ságvári Gyakorló Gimnázium? Jelezték: az iskolában és a városban elsöprő a tiltakozás a kormány szándéka ellen, hogy elvegyék az iskola nevét. „...a ságváris/ságvárista mára egy fogalom, egy hatalmas élő közösség” – írták. (A névváltoztatás körüli jogi és hatásköri káoszról itt olvashatnak bővebben – a Szerk.)
Származása miatt tették tiltólistára?
„Iskolánk névadójának élete és főleg halála a mai napig megosztja a közvéleményt, s most jött el az ideje a Hatalom részéről, hogy leszámoljon Ságvárival” – írja a Ságvári egyik oktatója, aki szerint névadójuk „a fennálló rezsim szemében Bűnös!” Az átnevezés miatti tiltakozásokról korábbi cikkünkben olvashatnak.
Sokak számára a Kis Ságvárival (az egyetem gyakorló általános iskolája) együtt 12 évet jelent az életükből, és ha kimondják a nevét, nem a valaha volt névadó személye jut eszükbe, hanem azok az értékek, amelyek a Ságvárihoz köthetőek: a kiváló eredmények, a magas színvonalú oktatás, a gyermekközpontúság, a hírnév, a siker.
Egy új névvel ez nem ugyanaz az iskola lesz, hanem egy új, amely elölről kezdheti a bizalom kiépítését.
Hunyady György osztályelnök az akadémián elhangzott vita összefoglalójaként azt írta válaszul a szülők képviselőinek: az szolgálná a legjobban a 20. századi önkényuralmi rendszerekkel való egyértelmű és egyöntetű szakítás törvénybe foglalt szándékát, ha az azt célzó intézkedések maguk is demonstrálnák a demokratikus kormányzás fölényét az önkényességgel szemben. Ha elismernék és tiszteletben tartanák a közvetlenül érintettek véleménynyilvánításának jogát és szükségességét.
|
„Én vagyok Ságvári” feliratú táblákkal tüntettek Kelemen Zoltán Gergely / MTI |
A demonstrálók személyes hangú levelet írtak Balog Zoltán humán erőforrás-miniszternek, ezt a petíciót azonban nem olvasták föl a Rákóczi téren, a kormányhivatal előtt, hanem azt ígérték, fölteszik a Ne nevezzék át a Ságvárit! Facebook-oldalra, amelyet több mint 11 ezren támogatnak. A magyar kormány nevében a kormányhivatal portása vette át a levelet. Ekkor először szólalt meg a tömeg: percekig skandálták Ságvári nevét, majd elénekelték a Bródy János Ha én rózsa volnék kezdetű dalát. A mai tinédzserek előadásában lassan ugyanolyan tartalmat kap ez a dal, mint egykor a ma már nyugdíjhoz közeledő tanáraiknak, akik az 1970-es évek elején, az akkori önkény ellen tiltakozva énekelték: nem lennék játéka mindenféle szélnek!