Értékes hónapokat vesztett az ellenzék

Van szakértő, aki szerint jelentős előrelépés a Bajnai–Mesterházy-összefogás, mások csak kommunikációs fogásnak látják.

Jelentős előrelépés történt az ellenzék erejének összefogása felé vezető, amúgy meglehetősen rögös úton – így értékelte Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ szakértője az MSZP választmányának szombati ülésén történt Bajnai–Mesterházy-megállapodást. A politikai elemző szerint azért volt jelentős az esemény, mert a volt kormányfő olyan elvi megállapodást kötött a szocialistákkal, miszerint az egyéni választókerületekben közös jelölteket fognak indítani. „Mindez azt jelenti, hogy a baloldali ellenzék két nagy erejéhez lesznek kénytelenek igazodni a kisebb baloldali pártok; például a DK, vagy a nemrég megalakult Bokros-, vagy Fodor-párt. Vagy úgy, hogy önállóan igyekeznek megmérettetni magukat (de ezt mintha ők maguk sem ambicionálnák), vagy pedig olyan stratégiát próbálnak követni, hogy minél nagyobb választói támogatottságukkal a hátuk mögött minél jobb tárgyalási pozícióval tudjanak fellépni az MSZP–Együtt 2014 majdani választási szövetségével szemben” – fogalmazott a szakértő.

Nagy Attila Tibor kérdésünkre hozzátette: ezzel még az MSZP és az E14 között nincs minden elrendezve, a kormányfőjelölt vagy a közös lista kérdése például még mindig nyitott. „Fontos kérdésnek tartom, hogy mi lesz a majdani ellenzéki összefogás márkaneve. Ha ugyanis – tekintettel például az összefogás más tagjainak érzékenységére – nem az MSZP lesz a szövetség neve, akkor a politika iránt nem napi szinten érdeklődő, de az MSZP nevet megszokó szavazó fejébe is el kell ültetni az új márkanevet, ami viszont időbe telik. Minél később áll fel az ellenzéki szövetség, annál nehezebb lesz az új márkanevet az ilyen szavazók tudatában elraktározni.

Ehhez kapcsolódik az a probléma is, hogy az MSZP-nek vélhetően majd több kerületben kell elmagyaráznia a választóinak, hogy most nem az MSZP-re, hanem a baloldali összefogásra kell szavazni. Arról nem is szólva, hogy az E14-nek, és köztük például a nem túl szocialistabarát Juhász Péternek pedig adott esetben majd az MSZP mellett kell kampányolnia. Ez is időbe telik majd, így ismét igaz: minél később áll fel az ellenzéki tömb, annál kevesebb idő lesz ezen munka elvégzésére” – vélekedett a Méltányosság munkatársa. Az elemző szerint a baloldali ellenzék értékes hónapokat vesztett. Ezzel szerinte ugyanakkor még nem dőlt el a választások sorsa, a 2002-es győzelem előtt is csak egy évvel dőlt el Medgyessy Péter miniszterelnök-jelöltsége. „Csakhogy akkor egy jóval erősebb MSZP, a hozzá tartozó jóval erősebb médiahátszéllel, és egy kevésbé megosztott ellenzék lépett fel a Fidesszel szemben. Ugyanakkor a kormányoldal is követhet még el olyan hibákat (ilyen például a trafik-botány), amelyek viszont a baloldali ellenzék felé billentik el a mérleget” – kommentált Nagy Attila Tibor.

„A Bajnai–Mesterházy-összefogásnak elsősorban kommunikációs jelentősége van, az elmúlt hetek nyilvános vitáit és üzengetéseit hivatott ellensúlyozni” – ezt már Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője nyilatkozta lapunknak. Az elemző kérdésünkre hozzátette: a baloldali választók és véleményformálók részéről erős nyomás nehezedett rájuk a széthúzás miatt, amelynek a mostani bejelentéssel látszólag eleget tettek.

„A látványos kibékülés nem meglepő: a választási rendszer vastörvénye szinte kikerülhetetlenné teszi az együttműködést. Ugyanakkor a hétvégi bejelentés valójában nem több egy már korábban is sejtett szándék deklarálásánál, az együttműködés mikéntjéről keveset árultak vagy döntöttek el egyelőre. Legalább három nyitott kérdés és ezzel számtalan potenciális feszültségforrás azonosítható. Nem dőlt el, melyik szervezet, melyik választókerületben és különösen melyik potenciálisan nyerhető választókerületben indít jelöltet. A két baloldali párt elnöke nem beszélt Gyurcsány Ferencről sem, így együttműködésük viszonya a korábbi miniszterelnökhöz és pártjához továbbra is rendezetlen. Végül nem lettünk okosabbak a miniszterelnök-jelölt ügyében sem. Igaz, erre csak közös listaállítás esetén van szükség, s erről sem szólt a szándéknyilatkozat. Akarva vagy akaratlan, de mindenképp szimbolikus volt, hogy a korábban a baloldal újraegyesítésére vállalkozó Bajnai immár az MSZP-nél vendégeskedve kötött megállapodást az együttműködésről, elfogadva a szocialista párt vezető szerepét” – fogalmazott a Népszabadságnak Mráz Ágoston. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.