A gyógyuláshoz vezető út egyetlen szakaszát akadálymentesítette csak a kormány, amikor elrendelte, hogy a daganatgyanús betegeknek két héten belül meg kell kapniuk a képalkotó vizsgálat eredményét. A gyakorlat alapján már az ehhez szükséges beutaló megszerzése is hetekig tart.
– Ahány beteg, annyi betegút –állítja Lakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke, aki a viszonylag szerencsésebbek közé sorolja magát, amikor saját példáját idézi. Csak jogosítványa meghosszabbítása miatt ment orvoshoz. Ott kapott beutalót vérvételre. A lelet alapján szinte egyetlen paramétere sem volt a normál tartományban. Hamar kórházba került, nyolc-tíz nap alatt kivizsgálták, és egy hónap múlva már meg is kezdték a kezelését.
Az egyesülethez tartozó betegek elbeszéléséből tudja: ha járó betegként csinálta volna végig ugyanezt, már egy egyszerű laborvizsgálatra is napokat kellett volna várnia. De tud olyan betegtársról is, aki csak a vérvételre kéthetes előjegyzést kapott. Ezt követi általában az ultrahang- vagy a röntgenvizsgálat, majd a szakorvos. Ezeknél többhetes az előjegyzés. Képalkotó diagnosztikai vizsgálat, azaz CT vagy MR pedig csak ezután kerülhet szóba, mert kizárólag szakorvos adhat beutalót. A tapasztalatok szerint míg a legdrágább PET–CT-vizsgálathoz kettő-négy hét alatt hozzájuthatnak a rászorulók, a diagnózishoz alapvető CT-re és MR-re hónapokra volt eddig szükség.
A június 1-jétől hatályos jogszabály alapján a szakorvosi beutaló dátumától számított két héten belül el kell végezni ezeket a vizsgálatokat. Ebbe akár a lelet kiadása is beleférhet, de csúszhat is néhány napot, attól függően, hogy a 14 napos időszak mely részében történik a vizsgálat. A betegről készült képeket ugyanis külön leletező orvos értékeli, így az asztalán gyűlő képek mennyiségétől függ a vélemény kiadása. Tehát rossz esetben a 14 napból 17 is lehet.