Bár mindössze két számot kérdeztünk a cégektől, konkrét választ egytől sem kaptunk. A Zalaerdő titkársága a Földművelésügyi Minisztériumhoz irányított bennünket, amely viszont annyit közölt, hogy a cégek a tájékoztatást a szabályoknak megfelelően közzétették honlapjukon.
A Mecsekerdő internetes oldalán e tárgyban információt nem találtunk. A vonatkozó linken ugyanis nem a cégvezetés bérezéséről szóló dokumentum, hanem egy beszállítói szerződéseket összesítő irat található 2013-ból, így továbbra sem tudjuk, Keszi László vezérigazgató tevékenységét milyen fizetéssel honorálja a társaság.
|
Barkóczi István a somogyi... Varga György / MTI |
Megtaláltuk viszont az Állami Számvevőszék 2015-ös jelentését, benne olyan megállapításokkal, hogy a cég által kezelt vagyonról vezetett nyilvántartás nem felelt meg a jogszabályokban foglaltaknak, mert tételesen nem tartalmazta a vagyonkezelt eszközök könyv szerinti bruttó és nettó értékét, valamint az értékben bekövetkezett egyéb változásokat. Ezért a nyilvántartás nem biztosította az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot.
A Bakonyerdő Zrt. honlapján az összes vezető fizetése számszerűsítve van, kivéve Varga László vezérigazgatóét. Az ő rubrikájában a „kormányhatározat szerint" kiírás szerepel. Akárcsak a Sefag Zrt. vezérének, Barkóczi Istvánnak az esetében.
Mivel a kormányrendelet mérlegfőösszeg, létszám és egyéb céges adatok alapján csak sávokat határoz meg arról, mekkora fizetést kaphat az állami cégvezér, mondhatjuk: a dél-dunántúli Sefag elrejti a nyilvánosság elől, mennyit keres a vezérigazgató.
|
...Varga László a bakonyi erdők ura Varga György / MTI |
A cég egyik tavaly nyári dokumentumában még 1,018 millió forint bruttó bér szerepel, így a kérdés csak az, mennyivel nőtt a vezér fizetése a kormányhatározat alapján. Ebben Schumacher István, a Verga első emberének a fizetése orientálhat bennünket, aki bruttó 2,75 millió forintot keres, nem jogosult prémiumra, ám felmondási ideje (menesztése esetén ennyi ideig kapja a fizetését) 365 nap, így végkielégítésként is értelmezhető összegként 33 millió forintot kaphat.
A veszprémi erdészet vezetője a júliusi lista szerint bruttó 900 ezer forintot keresett. Hogy Rosta Gyula mennyit vitt haza a Zalaerdőtől a szeptemberi kormányrendelet-módosítás előtt, azt nem tudjuk, azt viszont igen, hogy jelenleg bruttó hárommillió forintot. Jár neki még 20 százalék prémium, és felmondás esetén három hónapig kap fizetést. Hogy egy közös vadászaton az Egererdő vezérigazgatója, Jung László szégyenkezik-e az előbb említett kollégái előtt, azt nem tudni. Mindenesetre a cég közzététele szerint mindössze 1,05 milliót keres, három hónapos felmondási idő mellett.
|
Fotó: Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
A bérek mértéke és azok palástolásának szándéka csak azért pikáns, mert októberben még arról írtunk, hogy egy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal által készült feljegyzés élesen bírálta pont ezen erdészetek gazdálkodását. Az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó feladatok teljes kiszervezéséről, 406 milliós, a szerződés betartásáért fizetett díjprémiumról, az alvállalkozóknak megvásárolt, majd veszteséggel bérbe adott gépekről szólt a jelentés. A hat erdőgazdaság ugyan tiltakozott az állítások miatt, mondván, a Kehi-anyagot nem ismerik, de az idézett konkrétumokat senki nem cáfolta.