– mondta el egy hétfői sajtótájékoztatón Sáling József, az Ágazati Párbeszéd Bizottságok Tanácsa munkavállalói oldalának ügyvivője. Ráadásul eltűnt az a húszmillió forint is – tette hozzá –, amit Brüsszel a hazai szakszervezeteknek az európai szinten megvalósuló ágazati szociális párbeszédet uniós fórumain való részvétele miatt felmerült költségeiből térített vissza.
Korábban a rendszer viszonylag jól működött: a kormány, a munkaadók és a munkavállalók képviselői megállapodtak a támogatás felhasználásnak elveiről, s az olyan programokhoz, amelyek illeszkedtek a közös elképzelésekhez, automatikusan lehívhatták a pénzt a Nemzeti Foglalkoztatási Hivataltól. Egyébként az uniós visszatérítést is e szervezeten keresztül utalták ki.
Januártól azonban a támogatásokat a Nemzetgazdasági Minisztérium kezeli, de az alapelveket is csak június végére sikerült tisztázni, ezért a tárca hatvanmilliót mindjárt visszatartott. A maradék hatvanmillióból pedig Sáling szerint csak kilencet sikerült eddig elkölteni, mert a tárca különféle vezetői esetenként döntenek arról, hogy milyen rendezvényt hajlandók finanszírozni, és többnyire nemet mondanak. Ugyanakkor
a húszmilliónak az átalakítás során egyszerűen nyoma veszett, és arról a minisztérium tudni sem akar.
Székely Tamás, a vegyipari ágazati párbeszéd bizottság vezetője példaként hozta fel az évente rendszeresen megrendezett visegrádi munkajogi konferenciát, amelyet a szervezőknek az esemény előtt két nappal kellett lemondaniuk, mert a minisztérium azt is nemkívánatosnak minősítette. Szerinte ennek következményei lesznek, mert valakinek az ilyenkor elkerülhetetlen kötbért ki kell fizetnie. De a könnyűipari ágazat által december 2-ra összehívott szakmai tanácskozása esetében sem lehet tudni, hogy arra a tárca ad-e pénzt. Ha nem, azt is az utolsó pillanatban kell majd lefújni.
A párbeszéd bizottságok felállítása különben az uniós tagság feltétele volt, a cél pedig a szociális partnerek érdekérvényesítő képességének erősítése. Ehhez képest a szakszervezeti oldalnak fogalma sincs arról, hogy
ezt a fórumot meg akarják-e szüntetni vagy csak ki akarják véreztetni
– hangsúlyozta Sáling.
Ezért levélben fordultak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez, hogy valljon színt. A munkavállalói oldal kezdeményezésére november 20-án ülésezett az Ágazati Párbeszéd Bizottságok Tanácsa, de a kormányoldal képviselője ott mindössze annyit mondott, hogy megkapták a levelet. A munkavállalói oldal így továbbra is kíváncsi arra, hogy tényleg likvidálni kívánják-e a szociális párbeszéd jelenlegi fórumait.
A sajtótájékoztatón elhangzott: ha nem kapnak elfogadható válaszokat, megfontolják, milyen további lépéseket tegyenek. Azt sem tartják kizártnak, hogy az eltűnt húszmillió miatt – ha azt a bizottságok nem kapják vissza – ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tesznek, valamint nemzetközi fórumokhoz fordulnak.