A temetkezési szakmában is meglepetést keltett, hogy a kormány 2017-re halasztja a szociális temetés bevezetését. Forrásaink szerint az újabb csúszás azt is jelentheti, hogy a kabinet előbb-utóbb végleg letenne az évek óta bírált „csináld magad!” szertartásokról. Ennek egyébként örülne a szakma, de ez esetben felmerülne a kérdés, volt-e értelme tízmilliókat költeni a szociális parcellákra.
Ismét elhalasztja a kormány a sokat vitatott szociális temetés bevezetését. Ezúttal egy salátatörvénybe rejtett módosítással 2017. január elsejei határidőt tűzött ki a kabinet. Noha a törvény csak új dátumról szól, információnk szerint a temetkezési szakmában többen úgy sejtik és abban bíznak, hogy a harmadik módosítás valójában már azt jelenti, hogy a kabinet „elengedte” a rengeteget bírált szertartást, és az végleg lekerülhet a napirendről. Ez egyébként nem lenne különösebben meglepő, mert a szociális temetés politikai és szakma szempontból is kezd rendkívül kínossá válni a kormányzat számára.
A rákoskeresztúri Új köztemetőben 150 millióért alakították ki a szociális parcellát Kurucz Árpád / Archív |
Már a kezdetekkor, 2013-ban óriási felháborodást váltott ki az a terv, hogy kétkezi munkával, például sírásással, kell meghálálniuk az államnak az ingyenes sírhelyet és a börtönben készült koporsót azoknak, akik nem tudják állni elhunyt rokonuk temetésének költségeit. A jókora ellenállás, még inkább a 2014-es országgyűlési választás közelsége miatt 2013 végén, alig egy hónappal a „jogintézmény” tervezett bevezetése előtt 2015 januárjára halasztották a bevezetését. A választások után a kormányzat eltökéltnek tűnt, ám a múlt őszre világossá vált, konkrét technikai akadályai lesznek annak, hogy az idén januárban megtarthassák az első „csináld magad” temetést.