Simon Gábor ügyvédje, Nagy István szabadlábon hagyást és házi őrizetet kért, amelyet azonban a bíróság elutasított.
Az elutasítás indoklása szerint fennáll a szökés és elrejtőzés, a bizonyítás sikerének meghiúsítása, illetve a bűnismétlés veszélye.
A kényszerintézkedés ellen Simon Gábor és ügyvédje is fellebbezést jelentett be, az ügyben a Fővárosi Törvényszék hozza meg a döntést.
A tárgyalást filmbe illő tévés üldözési jelenetek kísérték
– A bíróság megállapította, hogy Simonnal szemben fennáll az alapos gyanú – mondta a tárgyalást követően Póta Péter törvényszéki sajtószóvivő. Hozzátette: a döntést sem a gyanúsított, sem ügyvédje nem fogadta el, másodfokon a Fővárosi Törvényszék fog dönteni.
A szerdai tárgyalást filmbe illő tévés üldözési jelenetek kísérték. Simont kilenc órakor vezették be rabláncon a tárgyalóterembe, és jó másfél óra múlva vezették el a tartózkodóba.
Fotósok és tévések hada rohanta meg a volt politikust, aki reggel jellegzetes baseballsapkájában tűnt föl a Zárt terület feliratú ajtó mögött.
Amikor az ítélethozatalra visszakísérték, már nem volt rajta sapka, mosolygott is keveset, amikor az újságírók kérdésekkel próbálták bombázni.
"Honnan van a pénz, Simon úr?", illetve "Kié volt a pénz?" – ilyen kérdések hangoztak el. Sem a gyanúsított, sem védője nem reagált érdemben, a kérdéseket elhárították.
Simon Gábor, aki egykor államtitkár is volt, a Magyar Nemzet közlése szerint 2008 januárjában nyitott Bécsben értékpapírszámlákat, amelyeken félmillió eurót és csaknem kétszázezer dollárt helyezett el.
Ezeket az összegeket később bankbetétekbe és értékpapírokba fektette, a számla egyenlege tavaly októberben elérte a hétszázhetvenezer eurót, ami nagyjából negyedmilliárd forintot jelent.
Simon ezeket a megtakarításait nem tüntette fel egyetlen vagyonbevallásában sem. A nyomozás során fény derült újabb ügyeire is.
Simon Gábor egy hamis bissau-guineai (Gabriel Derdák nevére kiállított) útlevelet szerzett, majd egy ismerős közvetítésével a hamis útlevél felhasználásával egy magyar bankban 250 ezer eurót helyezett el.
Tízmilliók a házi széfben
"A cselekmény felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette megalapozott gyanújának megállapítására alkalmas" – közölte az ügyészség.
Simon kapcsolata, az Interpol által egy panamai csalás miatt körözött Welsz Tamás lakásán olyan papírokat is találtak, amelyeket a 240 milliós osztrák számla fedősztorijának alátámasztásához készítettek.
A dokumentumok szerint a bécsi számlán található pénzt, amelyet Simon a botrány kirobbanása után leadott, módosított vagyonnyilatkozatában sem tüntetett fel mint sajátját, uruguayi eredetű kezelt vagyonként akarták a hatóságok előtt bemutatni.
A széfből a hamis dokumentumok mellett több tízmillió forint értékű pénzkötegek is előkerültek. A Magyar Nemzet legfrissebb értesülése szerint Simon azt vallotta február 18-án, hogy vagyonkezelés céljából került a birtokába az osztrák Volksbankban tárolt 577 ezer euró és 163 ezer dollár.