Egyre többen vélik úgy, hogy a baloldalon előválasztást kell tartani 2017-ben. A voksolást szervezhetik pártok, civilek, akár a multilevel marketing módszerei is alkalmazhatók. Ilyen ötletek a tavalyi választás előtt is voltak, csakhogy aztán jött a tárgyalóasztalnál eldöntött összefogás.
Alakul a politikai akarat a baloldalon arra, hogy nyílt folyamat eredményeként válasszák ki a 2018-as miniszterelnök-jelöltet. Az Együtt és a PM politikusai is az előválasztás szükségességéről beszélnek, és emellett foglalt állást az MSZP is. Tóbiás József decemberben bejelentette, hogy nem füstös szobákban, hanem átlátható, legitim előválasztási rendszerben választanák ki kormányfőjelöltjüket. Ennek előkészítésére munkacsoportot alakítanak, amely először azt vizsgálhatja, hogyan adaptálható hazai viszonyokra a francia és az olasz baloldalon már bevált módszer. Abban egyetértés van, hogy egy 2017-es előválasztás feltételeit nagyjából egy évvel korábban meg kell teremteni. Idő tehát még van.
Már az előző ciklusban felvetődött, hogy a baloldalon előválasztást rendezzenek. Javasolták választási szakértők, tárgyaltak róla pártfórumok, de a lehetőség komolyan csak a Mesterházy Attila és Bajnai Gordon közötti vetélkedés részeként került elő. Bajnai 2013 nyarán egy tévévitával záruló kampány után, közvélemény-kutatással döntött volna arról, kettejük közül ki legyen a kormányfőjelölt, mire az MSZP úgy válaszolt: legyen mind a 106 körzetben előválasztás. Arról, hogy későn jött az ötlet, vagy mindez csak a kakaskodás része volt, megoszlanak az emlékek. De tudható, hogy konkrét javaslatok is készültek.
Kakaskodás után: egy éve jelentették be, hogy Mesterházy Attila a miniszterelnök-jelölt M. Schmidt János / Népszabadság |