Először program nélkül
Az 1989-ben elfogadott alkotmánymódosítás szerint „a miniszterelnököt a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés tagjai többségének szavazatával választja. A miniszterelnök megválasztásáról, továbbá a kormány programjának elfogadásáról az Országgyűlés egyszerre határoz.”
Az alaptörvényből ez a passzus kimaradt, így a parlament május 10-én Orbán Viktort kormányprogram nélkül is miniszterelnökké választotta. Csaknem negyedszázados hagyománnyal szakítottak, hiszen 1990 óta a képviselőknek mindig lehetőséget biztosítottak arra, hogy a választáson győztes politikai erők jövőre vonatkozó elképzeléseiről véleményt nyilvánítsanak. Az új kormány tegnap anélkül állhatott fel, hogy a kabinet tervei ről a Házban korábban egyetlen szó esett volna.
Az 1990-es parlamenti választás után nem készült ugyan részletes kormányprogram, de az akkori többség Irányelvek címen beterjesztett egy dokumentumot, amely legalább hozzávetőlegesen tartalmazta, hogy az országgyűlési többség mire készül. Ez utóbb hagyományteremtő aktusnak minősült, hiszen 2010-ig a képviselők viszonylag nagy időkeretben nyilváníthattak véleményt a hivatalba lépő kabinet elképzeléseiről.
A következő ciklusban a Ház már részletes előterjesztésről vitatkozhatott. „A Magyar Köztársaság Kormányának Programja 1994–1998” elsöprő többséggel nyert támogatottságot, ami nem meglepő, hiszen az MSZP–SZDSZ-koalíció hetven százalékot meghaladó többséggel rendelkezett. A Fidesz 1998-ban nem képviselt ekkora erőt, de „Az új évezred küszöbén – Kormányprogram a polgári Magyarországért” elnevezésű dokumentum is átment.
A 2002-es választás után a „Nemzeti Közép Demokratikus Koalíciójának Kormányprogramja” címen terjesztette be az akkori többség a saját elképzeléseit tartalmazó dokumentumot, tízórás időkeretben vitatkozhattak róla a honatyák, és természetesen szintén elfogadták. A négy évvel későbbi hasonló iromány „A Magyar Köztársaság Kormányának programja a sikeres, modern és igazságos Magyarországért 2006–2010” címet viselte. 2010-ben „A nemzeti együttműködés programja” címmel a Fidesz–KDNP terjesztett be programot, most azonban nem tartotta szükségesnek, hogy előálljon az elképzeléseivel.