Ellopták vagy elbulizták az esélyteremtést
Az államreformprogram (ÁROP) keretében a járások 2014-ben járási esélyteremtő programok összeállítására, illetve csatlakozó szakmai és társadalmi rendezvényekre pályázhattak. Mint a végeredményt áttekintő Hadházy gyűjtéséből kiderül, számos járás gyakorlatilag szó szerint ugyanazt a programot készítette el (de mindegyiket külön-külön kiszámlázták), annak ellenére, hogy az ország különböző térségeiben nyilván nem ugyanazok a fejlesztési feladatok. A sajtótájékoztatón megemlítették a komlói és a sásdi járás esélyteremtő programját, amelyek az utolsó betűig megegyeznek – ráadásul mindkettőből az derül ki, hogy a kormány gazdaságpolitikája ezeket a térségeket kifejezetten hátrányosan érintette, az utóbbi években mindkettőben mélyült a válság.
A kapcsolódó rendezvények dokumentációjából látszik igazán, hogy milyen irányban képzelték el a helyi potentátok az esélyteremtést: Hódmezővásárhelyen az esküvőszervező H-event Kft., Békéscsabán a Csaba Grill Bt., Körmenden a balatonfüredi Balaton Borgaléria Kft., Gyulán pedig a Délalföldi Welness Egyesület kapott megbízást a járási felzárkóztatásra.
Hadházy Ákos a nyertes cégek között egy olyan céghálót is felfedezett, amelynek tagjai az Opten adatai szerint tulajdonosi és menedzseri szálakon is szorosan kapcsolódnak egymáshoz, és a legfontosabb tevékenységüknek az uniós támogatások lenyúlása látszik – az érintettek összesen 12 járásban jutottak megbízáshoz. Hadházy szerint a most feltárt esetek alátámasztják, hogy létezik az a támogatáseltüntetési modell, amely szerint a jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező vállalkozók a nyilvánvalóan túlárazott pályázatok megírásától a lebonyolításig mindent maguk végeznek, a közreműködésük nélkül viszont nem lehet támogatást nyerni.