Úgy értesültünk, hogy a büntetés-végrehajtás által felügyeltek fonják majd a kerítést, s készítik el azt a NATO-drótot – ez egy 60-80 centi átmérőjű, éles fogakkal rendelkező dróthenger –, amely az akadály tetejére kerül. Ehhez összességében több mint ezer tonna alapanyagot használnak majd fel, amelyet folyamatosan kell a munkák helyszínére szállítani. A gyártáshoz szükséges eszközökkel a fegyintézetek részben rendelkeznek, ugyanakkor a hiányzó gépek beszerzéséről már intézkedtek.
|
A kameráknak is dolgoznak: a honvédség műszaki ezredének katonái megkezdték Mórahalom határában egy mintakerítés építését, a kép hátterében baloldalt láthatók a rájuk vigyázó rendőrök Kelemen Zoltán Gergely / MTI |
A Belügyminisztérium a maga részéről egy némileg ellentmondásos nyilatkozatot adott ki, amelynek címe szerint megkezdődött a határőrizeti célú ideiglenes kerítés építése, de egyelőre csak egy 150 méter hosszúságú mintaszakaszról van szó. A munkában az 5. Bocskai István Lövészdandár, a 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred és a 86. Szolnok Helikopter Bázis honvédei vesznek részt összesen 43 fővel. A munka rendőri biztosítással folyik. A közlemény szerint a mintaszakasz megépítését a Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium szervei végzik.
Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere csak a határtérségben dolgozó gazdáktól értesült a munka megkezdéséről hétfő reggel. Nógrádi a Népszabadság tudósítójának elmondta: „A kormány partnerként kezeli az érintett településeket, bizonyos kérdéseket megvitatnak velünk, megkérdeznek bennünket olyankor, ha a helyismeretünk előnyt jelenthet. A lépéseikről azonban előre semmiféle tájékoztatást nem kapunk. Mi ma reggel tudtuk meg, amikor felvonultak a gépek, hogy elindul a kerítés építésének afféle promováltozata, de ehhez sincs megerősítés arról, hogy ez próbakerítés vagy valódi. Egy dolgot tudunk, hogy az ORFK-nál és a Belügyminisztériumban zajlottak azok a stábértekezletek, ahol a feladatokat konkrétan meghatározták. Várom a tájékoztatást, mi miért van, és hogyan következnek egymás után az események.”
A közvetlenül érintett települések lakóinak többsége örül a kerítésnek.
Azt szeretnék, ha vége lenne a migránsok vonulásának, és visszatérne az élet a rendes kerékvágásba. Így van ez annak ellenére, hogy nem ért fizikai bántódás senkit, a károk – bár sokan emlegetik, hogy a menekültek letaposták a vetést – nem számottevőek. A legtöbben úgy fogalmaznak: egyszerűen elegük van. Tegyenek valamit a hatóságok, hogy feltartóztassák az idegeneket!
– Bízunk benne, hogy ha felépül a kerítés, megszűnnek a mostani állapotok – mondta egy férfi, aki a határ közvetlen közelében a krumplit takarította be géppel több munkatársával. – Nem tudjuk, hogy hatékony lesz-e, de annál biztosan jobb, mint ha nem építenének semmit. Szerinte ezzel együtt csak szükségmegoldás a kerítés. A gazdasági helyzeten kellene változtatni ott, ahonnan jön ez a rengeteg ember – de neki fogalma sincs, hogy ez kinek a dolga, és hogyan kéne elérni.
Egy másik gazda is támogatja a kerítés építését. Azt mondta, őt érte kár, bár számszerűen nem tudná megmondani, mennyi. A határon beözönlő idegenek széttaposták az öntözőcsöveket, megtaposták a sárgarépát és a burgonyát. Arra a kérdésre, ér-e majd valamit a kerítés, azt válaszolta:
ez attól függ, milyen anyagból építik.
A mórahalmi gazda szerint ha a börtönöket be tudják keríteni úgy, hogy onnan nem szöknek ki az elítéltek, akkor technikailag a határra is lehet olyan kerítést építeni, amelyen nem könnyen hatolnak át a migránsok. Ehhez persze állandó figyelésre van szükség – ha érzékelik, hogy valahol hozzányúltak, akkor azonnal riasztani kell tudni a határt őrző fegyvereseket.
|
Lánctalpas próbatolás Mórahalomnál Kelemen Zoltán Gergely / MTI |
Tapasztalatunk szerint nem okoz aggodalmat a földtulajdonosok körében, hogy a földjeiknek a határ közelében lévő 10-15 méteres sávját igénybe veszi az állam. A határvonal közvetlen közelében egyáltalán nem láttunk vetést, a terület inkább bokros-füves.
Lehet, hogy a kártérítés több hasznot hoz a gazdáknak, mint amennyit eddig a föld hozott.
A kerítésépítés megkezdésének hírére több ellenzéki párt is tiltakozó közleményt adott ki. A Demokratikus Koalíció azt követeli, hogy állítsák le a kerítésépítést, álláspontjuk szerint azt nem az illegális határátlépők feltartóztatására, hanem a Fidesz népszerűségvesztésének megállítására tervezték. A Párbeszéd Magyarországért szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány a szegénység enyhítése, a szociális dolgozók, orvosok és pedagógusok béremelése helyett „új vasfüggönyt” épít „35 milliárd forint” közpénzből a szerb határnál.