Elfojtott puccs az MSZP elnökségében, de még lehet bizalmatlansági indítvány

Éjszakába nyúlóan tárgyalt az MSZP országos elnöksége tegnap, a belső indulatokat felkorbácsolta, hogy a vezetésből többen azt javasolták: a július eleji kongresszuson a párt felső vezetése kérjen bizalmi szavazást maga ellen – értesült a Népszabadság. Heves vita után végül 8:5 arányban leszavazták a javaslatot. A budapesti elnökség viszont egyhangúlag bizalmatlansági indítványt akar az országos elnökséggel szemben.

Érdemi vita volt az MSZP elnökségének tegnapi tanácskozásán, miután a testület több tagja azt javasolta: a belső feszültségek és szervezkedések lezárása érdekében az országos elnökség kérjen bizalmi szavazást maga ellen a július 4-i kongresszuson.

A javaslatot Ujhelyi István alelnök vetette fel, de a Népszabadság információi szerint felsorakozott mögötte Mesterházy Attila alelnök/frakcióvezető, Varga László, a Societas elnöke, Bárándy Gergely elnökségi tag és Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár is.

Lapunk információi szerint heves vita alakult ki a jelenlegi felsővezetés (Lendvai Ildikó pártelnök, Szekeres Imre elnök-helyettes és Kiss Péter alelnök), illetve az „ötök” között. Hozzá kell tenni, hogy a javaslat mellett érvelt Burány Sándor budapesti elnök és Simon Gábor, az országos etikai bizottság elnöke is; igaz, ők csak tanácskozási joggal vesznek részt az üléseken, szavazati joggal nem rendelkeznek.

Úgy tudjuk, hogy Burány éles vitába keveredett Szekeres Imrével a párt alapszabályát illetően. Szekeres szerint az elnökség esetleges lemondása után alulról építkező teljes tisztújítást kell tartani, Burány pedig úgy érvelt: az alapszabály konkrétan kezeli az ilyen eseteket és ebben az esetben elegendő a megszavazott küldöttek részvételével, csak az elnökségre vonatkozó tisztújítást tartani. Szekeres Imre azt az álláspontot képviselte, hogy szigorúan az alapszabálynak megfelelően kell véghez vinni minden hasonló kezdeményezést, ha ugyanis minimálisan is megkérdőjelezhető annak szabályszerűsége, az csak árthat a pártnak. Lapunk megkereste Burány Sándort is, aki azonban nem kívánta kommentálni értesüléseinket, mondván mindez az MSZP belügye.

A Népszabadság információi szerint markánsan a bizalmi szavazás ellen érvelt a tanácskozáson Veres János volt pénzügyminiszter, de ellene foglalt állást Puch László pártigazgató és Juhász Ferenc elnökségi tag is.

Úgy tudjuk, hogy a vita végén Lendvai Ildikó szavazásra bocsájtotta a javaslatot, amit 8:5 arányban leszavaztak. A pártelnök egy másik kérdést is szavazásra bocsájtott: eszerint a kongresszusnak a következő időszak politikai teendőiről kell határozatot hoznia és arról szavaznia. (Tulajdonképpen ez egyfajta bizalmi szavazásként is felfogható) Ezt a javaslatot a jelenlévő elnökségi tagok (13) közül nyolcan támogatták és így elfogadták, a bizalmi szavazás mellett voksolók (öten) azonban nem emelték fel a kezüket ebben a kérdésben.

Értesüléseink szerint az MSZP budapesti párttanácsa tegnap nagy többséggel úgy döntött: fölkéri az országos elnökséget arra, hogy a kongresszuson terjesszen be bizalmi szavazást maga ellen.

Lendvai Ildikónak nincs tudomása arról, hogy Kocsis István az MSZP kérésére került volna a BKV élére egy évvel ezelőtt
Lendvai Ildikó
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.