Füvesi Sándor MSZP-s önkormányzati képviselő március 27-én interpellálta Dávid Zoltán polgármestert. Megkérdezte: ki engedélyezte és miért, hogy leverjék a költő nevét az iskola homlokzatáról? Mikor kerül vissza oda, ahol több mint fél évszázadig állt? Mit tesz a városvezetés azért, hogy ne csak a homlokzatra, hanem az iskola valódi nevébe is visszakerüljön a költő neve?
Dávid Zoltán írásos válaszában kiemelte: az iskolát 2011. szeptember 1-jétől átvette az Orosházi Református Egyházközség. Az épület az önkormányzat tulajdonában maradt. 2015 február elején a református egyház pénzt kért az orosházi önkormányzattól arra hivatkozva, hogy balesetveszélyes a homlokzat. Az önkormányzat a balesetveszély elhárítására adott is 497 ezer forintot. A polgármester szerint az egyház az iskola névbetűinek eltávolítására is kért pénzt, erre azonban az önkormányzat nem adott, azzal az indoklással, hogy a betűk leszerelése nem szükséges a balesetveszély elhárításához.
A református egyház azonban „a saját korábbi szándékainak megfelelően végeztette el a felirat leszerelését”. Vagyis leverték József Attila nevét. Szándékukban áll a református iskola saját nevének elhelyezése is, „mivel az épület falai nem hirdethetik egy megszűnt intézmény elnevezését”.
A polgármester azt ígérte, az iskola emlékként megőrzi József Attila névbetűit, bár nem tudni, miként tett ígéretet annak a fenntartónak a nevében, amelyik éppen most takarította le a költő nevét az önkormányzat birtokában lévő épületről. Dávid Zoltán azzal nyugtatta Füvesi Sándort, hogy 120 év alatt sokszor változott az iskola neve. Kezdetben, 1884-től Orosházi Magyar Királyi Állami Polgári Fiú és Leányiskola volt. József Attila nevét csak 1962-ben vette föl, ám ezt már 2008-ban megváltoztatta az akkori fideszes önkormányzat. József Attila neve helyett az Orosháza Város Általános Iskolája és Pedagógiai Szolgáltató Intézménye Székhelyintézmény nevet kapta. Ezt változtatták meg aztán 2011-ben, amikor átadták a református egyháznak, Orosházi Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolára.
|
...és nincs Fotó: Google Streetview |
A fideszes polgármester figyelmeztette a szocialista képviselőt: jogi szempontból a fenntartónak nem szükséges az épület tulajdonosának hozzájárulását kérni a névváltoztatáshoz, mert ezt a város nem kötötte ki, amikor átadta az iskolát. „Az elmúlt 120 év alatt a névváltoztatások az adott történelmi kornak megfelelően történtek, és a fenntartó szándékát tükrözték” – írta Dávid Zoltán.
Füvesi Sándor furcsállja, hogy Orosháza polgármestere a fenntartó szándékára hivatkozik megfellebbezhetetlen érvként, és eszébe sem jut, hogy a névhasználat az orosháziak szándékát is tükrözhetné.