A férfiak és nők egyenlősége szempontjából Magyarország a ranglista utolsó harmadába került. A vizsgált 145 ország közül az eleve siralmas 93. helyről tavaly a 99.-re csúsztunk vissza – rögzíti tanulmányában Szilasi Katalin, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológia mesterszakának hallgatója a The Global Gender Gap kimutatására hivatkozva.
A nemzetközi jelentés készítői a gazdasági és politikai életben, az egészségügyben és az oktatásban vizsgálják a nők jelenlétét. Az országok sorrendje a négy terület elemzésének összesített eredménye alapján alakul ki.
Magyarország lemaradása főleg a nők politikai életben való részvételét tekintve drámai. Az oktatásban a középmezőnyhöz tartozunk. Első ránézésre nincs is semmi gond, a középiskolai beiskolázások aránya megegyezik a két nemnél, a felsőfokú tanulmányokat folytató diákok körében még nagyobb is a nők aránya. A nemek egyenlősége azonban csak a beiskolázási arányokban valósul meg. Bár az ezredforduló táján kedvezően változott a helyzet, ma is folytatódik az egészségügyi és szociális szakma elnőiesedése. Műszaki területeken nem látható a nők térnyerése, legfeljebb nagyon lassan. A képzési irányokban meglévő különbségek a pályaválasztásban, majd az elérhető jövedelmekben is megmutatkoznak.
Az egyenlőtlenségek felszámolásához jó tankönyvek is kellenek. Szilasi Katalin négy, alsó tagozatos diákok számára készült kísérleti tankönyveket elemzett: környezetismeret, matematika, anyanyelv és kommunikáció, fogalmazás.