|
Néhány fából már csak ennyi maradt Kovács Klára / Népszabadság |
Az egykori Kertem nevű szórakozóhely területén most ágak, farönkök hevernek szerteszét. Miután PM-es aktivisták a kivágásra ítélt fák alá álltak, leállt a munka, az emelőkosaras járművekről abbahagyták a fák legallyazását.
|
Teljesen egészséges fákat vágtak ki Kovács Klára / Népszabadság |
A Civil Zugló Egyesület tagjai azt tervezik, a veszélyben lévő, teljesen egészséges fákhoz láncolják magukat, hogy megakadályozzák a további, értelmetlen pusztítást.
Eközben a Liget Budapest közleményt adott ki, amelyben azt írják, "az átfogó parkrehabilitáció szükségessé teszi a beteg és balesetveszélyes fák eltávolítását, de a kivágott példányok pótlásával és az ökológiai hotspotok kialakításával jelentősen növekedni fog a liget biológiai értéke". Hozzátették, a Főkert felmérése szerint a városligeti fák nyolcvanöt százaléka ápolásra szorul, tizenkét százaléka pedig egyenesen balesetveszélyes.
Szerintük a volt Hungexpo területén 19 fát szükséges növényegészségügyi vagy kertészeti okok miatt kivágni, de a parkrészen található tuskók és a kiszáradt koronájú, elpusztult faegyedek eltávolítása is indokolt. Az építési munkálatok 15 egészséges fát érintenek, közülük minden megmenthető példány - szám szerint 5 fa - pár napon belül, március 21-22. között átültetésre kerül.
Hozzátették, hogy a lebetonozott felületek arányát 5 százalékkal csökkentik, és a kivágott fákat 150 százalékos arányban pótolják, a Magyar Zene Háza fűtési-hűtési rendszere pedig teljes mértékben megújuló energiaforrásokra épül. A projekt keretében megszűnik az 50 ezer négyzetméteres Dózsa György úti parkoló, a betonrengeteg helyén új parkrész és ökológiailag fenntartható mélygarázs épül.
Dél körül megjelent a helyszínen a korábbi fideszes környezetvédelmi államtitkár, Illés Zoltán is, aki pártállástól függetlenül mindenkit polgári engedetlenségre szólított fel.