Éjszaka a felsőoktatásért
„Ne csak lájkolj, szerveződj!” – ezzel a szlogennel hirdette meg első tiltakozó rendezvényét csütörtök éjszakára az egyetemistákból és főiskolásokból álló Hallgatói Hálózat nevű csoport. A rendvédelmisek szakszervezetei által meghirdettett "Bohócforradalommal" egy napon, csütörtök éjszaka fórumot szerveznek a felsőoktatásról és a saját generációjukról. Mindenki véleményt nyilváníthat, egész éjszakán át, zenével, jó hangulatban – ígérik a szervezők. Az új felsőoktatási törvény eddig kiszivárgott koncepciója és a döntéshozatal módja ellen tiltakoznak így a diákok.
A Budapesti Corvinus Egyetem aulája ad otthont az este nyolctól reggel nyolcig tartó rendezvénynek, melyet diákok beszédei nyitnak meg. Éjfélig három téma köré csoportosulnak az előadások és workshop-ok: a felsőoktatás problémái, a politika és az ideológia kapcsolata, valamint a fiatal generáció felelőssége. Az első blokkban Radó Péter oktatáspolitikai szakértő előadása indítja a vitát, a másodikban Tamás Gáspár Miklós filozófus, publicista a meghívott vendég, a harmadik témában pedig Gagyi Ágnes, a Balpop műhely szervezője irányítja a beszélgetést. Éjfélkor minden résztvevőt leültetnek egy képzeletbeli kerekasztalhoz, hogy együtt vitassák meg témákat. Ezután reggelig zenélnek, filmeket vetítenek és vitatkoznak. A vizsgaidőszakra való tekintettel a szervezők a nyugodt tanuláshoz is biztosítanak helyszínt.
Az időpontválasztás nem véletlen. Éppen 22 évvel ezelőtt június 16-án mondta el Orbán Viktor híres beszédét a magyar fiatalságról Nagy Imre újratemetésén. A Hallgatói Hálózat tagjai úgy érzik, megvan a veszélye, hogy most Orbán kormánya „veszi el a mai fiatalok jövőjét” azzal, hogy az egyébként is válságos állapotú magyar felsőoktatástól von el hatalmas összegeket. Teszi ezt társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, intézmények megszüntetésével, hallgatói és oktatói helyek tömeges megszüntetésével. Ezek ellen tiltakozva alakult a Hallgatói Hálózat nevű csoport május elején, miután kiszivárogtak a tervek a felsőoktatás jelentős átalakításáról.
A legnagyobb port a Budapesti Corvinus Egyetem feldarabolásának híre kavarta, amelyről mind a rektor, mind pedig a hallgatók a sajtóból értesültek. A hírt ugyan részben cáfolta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, ám ez nem nyugtatta meg a Corvinus hallgatóit, akik először aláírásgyűjtésbe kezdtek, majd több százan élőláncot alkotva igyekezetek védelmezni egyetemüket. A szintén halálra ítélt Óbudai egyetemen is hasonló akciókkal tiltakoztak a diákok. Május végén 34 diákszervezet közösen nyílt levélben invitálta Hoffmann Rózsa államtitkárt hallgatói fórumra, ahol pontosíthatta volna a felsőoktatással kapcsolatos terveket, eloszlatva a pletykákat. A levélre érdemleges válasz nem érkezett.
A Hallgatói Hálózatot azon diákok alapították mindeközben, akik szerint az új felsőoktatási törvény nem csak a corvinusosok ügye, és közös, határozott politikai fellépésre van szükség. Ezzel egy hosszabbtávú, hatékony együttműködést szeretnének megalapozni a különböző egyetemek és főiskolák hallgatói között, elősegítve a közös érdekképviseletet.