Egyre több magyar dolgozik az osztrák vendéglátásban
A határ közeli Burgenland tartományban naponta több tízezres nagyságrendben ingáznak a nyugat-magyarországiak, de a határtól távol levő városokban és falvakban is szinte csak magyar szót hallani a személyzet köréből - írja a napi.hu.
Neustadtl Dániel, a karintiai Hunguest Hotel Heiligenblut igazgatója szerint a magyarok migrációjának két oka van: az elmúlt évtizedben legalább 100 kisebb-nagyobb hotelt vásároltak meg magyarok, s ők érthetően sok esetben inkább otthoni munkaerőt alkalmaznak, másrészről az osztrákok számára "rangon aluli" lett a szállodai-éttermi munka, ezért meghagyják ezeket a vendégmunkásoknak - többnyire a magyaroknak.
Ők viszont örömmel mennek is, hiszen a fizetések a magyarországi béreknek akár 2-4 szeresére is rúghatnak. Az igazgató tapasztalatai szerint az ottani álláshirdetésekre 90 százalékban magyarok jelentkeznek, helyiek csak nagyon ritkán. A ranglétra legalján álló mosogatók és takarítók - heti hatnapi munkával - havonta nettó 1100-1200 eurót keresnek, a felszolgálók 1100-1400 euró, míg a szakácsok - ez utóbbi hiányszakmának számít ott is - 1500-1700 eurót, a főszakács pedig akár 2000 eurót is hazavihet.
A havi bérhez ráadásul ingyenes lakhatás, szezonvégi jutalom, illetve 13.és 14. havi bér is jár - arról nem is beszélve, hogy étkezésre sem kell költeniük. Így nem számít különlegesnek, hogy szezonvégén 4-5000 eurós megtakarítással tér haza egy pincér vagy szakács. Feltéve, ha hazatér, s nem költözik ki végleg a családjával. A fenti bérek persze tartományonként különbözőek - fejtegeti Neustadtl - a legmagasabb árak - így érthetően a bérek is - Tirolban találhatók.
A magyar vendégmunkásokról jó kép alakult ki az osztrák tulajdonosok és vendégek körében. Szorgalmasak, szívélyesek, megbízhatók - nem éppen úgy, mint idehaza. Ott, nyújtják az itthon sokszor hiányzó magyarosch vendégszeretetet. A magas bér nagyon csábító, hiszen a magyarországi bérek roppant alacsonyak: nem ritka, hogy egy itthoni szállodaigazgató keres annyit, mint egy ausztriai szakács.
Öt-hat évvel ezelőtt még csak a nyugat-magyarországi hotelek panaszkodtak az osztrák elszívó hatásra - emlékszik vissza Neustadtl - pár évvel ezelőtt már a budapestiek, az elmúlt évben pedig már kelet-magyarországról is csábítanak munkaerőt. Elsősorban persze olyanokat, akik beszélnek legalább alapfokon németül, de ma már ennek hiánya sem akadály: gyakori ugyanis, hogy az ottani vendéglátóhelyek közösen szerveznek nyelvtanfolyamokat a magyaroknak.
A fizetések mellett az is roppant vonzerőt jelenthet, hogy Ausztriában a feketemunka szinte nem létezik: mindenki bejelentett dolgozó, még akkor is, ha csak idénymunkára érkezik. A téli síszezon és nyári főszezon idejére átlagosan akár háromszorosára is nőhet az alkalmazottak száma a Hunguest Hotels szállodaigazgatója szerint, aki ugyanakkor azt is elismeri, hogy közép- vagy felsővezetői szinten nagyon ritka a magyar munkavállaló.
Az idei szezon viszont kicsit más. Az igazgató szerint nem ígérkezik fényesnek, mert a focivébé otthon marasztalja az egyébként legnagyobb számban érkező németeket. Így emiatt egy sor hotel a nyári szezonra egyáltalán nem nyitott ki, vagy a főszezont július közepén a vébé zárása után kezdi.