Több ezer forintot első nekifutásra. A kötelező mindennapos testnevelésórát ugyanis csak úgy tudja biztosítani az iskola, ha uszodába hordja a gyerekeket. Csakhogy az uszoda fenntartója bizalmatlan, mert a Klik még a tavalyi bérleti díjat se fizette meg. Tornateremből másutt is hiány van. A szerencsésebb intézmények a környező parkokban tornáztathatják a gyerekeket. Nálunk viszont órarendbe illesztetten viszik bowlingozni a gimnazistákat – toldja meg egy csepeli apuka.
|
A diákok szorobánnal oldják meg a számtani feladványt, a szülők meg matekoznak a pénzzel Mediaworks |
Teremből sincs elég. Az osztályoknak gyakorta folyosókból leválasztott termekben, ebédlőben, könyvtárban vagy éppen az igazgatóhelyettesi szobában tartanak órát. De akad olyan kiemelkedő teljesítményt nyújtó budai állami gimnázium is, ahol a szülők dobták össze az épülethez most hozzátoldott tanterem árát. Másutt téglajegyet válthatnak a szülők a régi épület felújításának támogatására. Sok helyütt létezik alapítványi hozzájárulás, de gyűjtenek pénzt ablakpucolásra is.
A szülők önkéntes napok keretében festik a tantermet, füvesítik az udvart.
A személyi jövedelemadójuk egy százaléka mellett tombolatárgyat visznek, majd meg is veszik a tombolajegyet, hogy megnyerjék a behordott tárgyakat, miközben belépőjegyet váltanak a szülők báljára és az iskolai bemutatókra. Slágertermék a fénymásolópapír is az őszi tanévkezdés idején. Tíz szülőből nyolc listáján biztosan szerepel 500 darab. Van iskola, ahol nem kérnek, mivel kódolták a fénymásológépet, és a tanárok havonta legfeljebb 30 lapot használhatnak, utána letiltja őket a gép. (A 31. gyerek nem kap feladatlapot.) Ezért inkább a kinyomtatandó oldalak linkjeit küldik el a szülőknek.
Az iskolák semmire sem szedhetnének pénzt, ha a betartanák a hatályos jogszabályokat. Sem a tanulmányi kirándulásokra, sem a sportkörökre, sem a szakkörökre nem kérhetnének hozzájárulást. Nem hozathatnának be se fénymásolópapírt, se függönyt, se virágot, se takarítóeszközt, se WC-papírt, se semmi mást – állítja Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének szóvivője, aki mindemellett elismeri, hogy az oktatási intézmények nem tehetnek mást.
A Klik ugyanis képtelen biztosítani a szükséges eszközöket, tartozik a tanároknak és a közműszolgáltatóknak is.
Az intézményfenntartó költségvetésének felülről nyitottnak kellene lennie, de nem az. A Klik csak az idén tízmilliárd forint adósságot halmozott fel, aminek csaknem fele közműtartozás. Az oktatásból kispórolt pénzt a szülőknek kell beletenniük a rendszerbe.
A szülői önkéntes hozzájárulások rendszeréről, az adósságállomány alakulásáról, valamint az intézményi beszerzés gondjairól a Kliket is megkérdeztük, de lapzártáig nem kaptunk választ.