Egyházi törvény: hatályon kívül helyezik a "kodifikációs remekművet"
Hatályon kívül helyezik a júliusban elfogadott új egyházügyi törvényt "jogtechnikai megfontolások" miatt - jelentette be pénteken Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője a távirati iroda tudósítása szerint. Lázár hozzátette: az új jogszabályt még idén el kell fogadni, várhatóan a két ünnep között.
A nyáron a Fidesz az utolsó pillanatokban felülírta az új egyházi törvényről szóló KDNP-s javaslatot, amelyet pedig előzőleg a kormány is jóváhagyott. A kereszténydemokraták igyekeztek barátságos arcot vágni a furcsa eljáráshoz. Semjén Zsolt például (95 százalékban legalábbis) kodifikációs remekműnek titulálta a kapkodva elfogadott törvényt.
A belső ellentmondásokkal terhelt jogszabály a több száz vallási közösség közül csak tizennégyet ismert el egyházként. Az úgynevezett sarkalatos törvény legfontosabb pontjai január elsejével lépnek, illetve lépnének hatályba. A hoppon maradt vallási szervezetek (a most hatályon kívül helyezett törvény szerint) a közigazgatási tárcánál kérelmezhetnék egyházi bejegyzésüket.
A végső szót a parlament mondaná ki, de határidőkről és fellebbezési lehetőségről a törvény nem rendelkezik. Az elutasított közösségek lényegesen rosszabb anyagi és jogi körülmények között, egyesületként folytathatnák.
A törvényt rengeteg bírálat érte, az Alkotmánybíróság ezen a héten kezdett el foglalkozni a jogszabály ellen benyújtott indítványokkal. Elvileg a jövő heti alkotmánybírósági ülés napirendjén is szerepel az ügy, persze, Lázár János bejelentése valószínűleg új helyzetet teremt.
Már régóta az a pletyka járja, hogy az Alkotmánybíróság nagy valószínűséggel "el fogja meszelni" az egyházi törvényt. Könnyen előfordulhat, hogy a Fidesz berkeiben is erre a következtetésre jutottak, és ezért döntöttek a törvény hatályon kívül helyezése mellett.
Ennek ellentmondani látszik, hogy Lázár János az első hírek szerint azt közölte: a jogszabály tartalmán, annak struktúráján nem fognak változtatni. A hatályon kívül helyezést azzal indokolta, hogy a törvény nyári elfogadásának módja nem felelt meg "minden közjogi kritériumnak".
Aztán kiderült, hogy egyes kérdésekben érdemes felülvizsgálatot tartani. Lázár példaként a megszűnő egyházak jogi státuszát említette. A fideszes politikus megjegyezte: tisztában van azzal, hogy a törvény ügyében több alkotmánybírósági eljárás is zajlik.