Egyházi iskola lesz az önkormányzatiból, „ha tetszik, ha nem”

Tiba István, Balmazújváros fideszes polgármestere, parlamenti képviselő nyilvánosan arról beszélt: azt akarja, hogy az ő nevéhez fűződjék az egyházi iskola beindítása.

Súlyos feszültség alakult ki Balmazújvároson amiatt, mert a református egyház 2011 szeptemberétől új általános iskolai intézményt akar indítani a Hajdú-Bihar megyei településen. Ennek kapcsán indulatokat váltott ki, hogy Tiba István, a város fideszes polgármestere, parlamenti képviselő nyilvánosan arról beszélt: azt akarja, hogy az ő nevéhez fűződjék az egyházi iskola beindítása, ezért – mondta – „akár tetszik, akár nem, ezt végig fogjuk vinni.” Az idézett kijelentést Tiba István a helyi képviselő-testület 2011. február 15-i ülésén mondta.

A jegyzőkönyv szerint így fogalmazott: „Az én lelkiismeretem a lehető legtisztább, a legkorrektebbül csináltuk végig, egy dolgot viszont kijelentettem első perctől kezdve, és ehhez tartom magam: nem hagyom megfúrni az egyházi intézményt. (...) Nem érdekel az sem, hozzáteszem, tehát jönnek ezzel, hogy három év múlva választás lesz. Nem baj. Akkor is büszke leszek rá, hogy ebben a városban az egyházi oktatási intézmény beindult. Mert az ennek a városnak az értékrendjét, az erkölcsét, a morális tartását, mindent növelni fog. (...) Ha nem választanak meg, akkor köszönöm szépen, büszkén felállok, és azt mondom, hogy az én nevemhez fűződik az, hogy beindult az egyházi oktatás. Ezért mondtam, hogy ha tetszik, ha nem, ezt végig fogjuk vinni és innentől kezdve ki-ki elgondolkodhat azon, hogy mi az érték neki”.

Az ügy a több, különálló épülettel rendelkező Bocskai István és Kalmár Zoltán Egyesített Általános Iskola egyik tagintézményét érinti: ha megvalósul a református egyház és a fideszes önkormányzat terve, akkor az iskolának a Vörösmarty utcai épülete az egyház hasznosításába kerül. A helyi képviselő-testület idén március 7-én döntött úgy, hogy a református egyházi iskola beindítását engedélyezi a szigetkerti városrészben lévő ingatlanban. A kezdeményezés ellenzői szerint az egyház „szemérmetlenül le akar nyúlni” egy önkormányzati iskolát, amihez a fideszes vezetésű városvezetés – az érintett lakosság érdekeit semmibe véve – asszisztál.

Az egyházi iskola támogatói szerint azonban alaptalanul fölheccelt helybéliek akcióznak az új intézmény ellen, szerintük ugyanis a szándék abból „a nemes indíttatásból” fakad, hogy Balmazújvároson új, magas színvonalú, korszerű oktatási intézmény jöjjön létre. De az emiatt fölháborodott helybéliek szülők úgy érzik: ez nem más, mint a közvagyonnak az egyház kezére való átjátszása. Sokaknak nem tetszik, hogy a református egyház a nyugodt, forgalommentes Szigetkerben lévő, jól fölszerelt iskolaépületetet kaphatja meg.

A döntés ellen szülők százai tiltakoznak, mert úgy gondolják: az új intézmény szétveri a jól működő osztályközösségeket, megosztja a pedagógusokat, s ellentétet szít a lakosság, az önkormányzat vezetése és az egyház között.

– Más lenne a hozzáállásunk, ha előzetesen minden érintettet bevontak volna az előkészítésbe, hiszen bármilyen önkormányzati döntés előtt ki kellett volna kérni az iskolaszék, a szülői közösség, az iskolai diákönkormányzat, az etnikai kisebbségi önkormányzat véleményét, ám teljes egészében ez nem történt meg. De e helyett Tiba István polgármester pökhendi és lekezelő módon kész tények elé állított minket, lényegében azt közölte, hogy beindul az egyházi iskola és kész – panaszolja a szülők képviseletében három fiatal anyuka.

A szétdarabolás előtt álló általános iskola igazgatója Radóczné Bálint Ildikó, aki több mint két évtizede dolgozik az intézményben, s akinek a kiemelkedő szakmai színvonalú pedagógusi tevékenységét a fideszes vezetésű Hajdú-Bihar megyei önkormányzat tavaly Maróthi György-díjjal ismerte el. A történtek előtt a vezető értetlenül áll, szerinte ugyanis megelőzhető lett volna a kialakult feszültség, ha az egyházi iskola szervezése átláthatóbban, s minél több érintett bevonásával történik. Ennek ellenére – mint fogalmaz – azt a nem mindennapi dolgot tapasztalta, hogy a vezetése alatt álló intézményben „egyes alkalmazottak az iskolán belül egy másik iskola megszervezésén fáradoznak”. Mivel a polgármester az idézett jegyzőkönyvben a helyi oktatással kapcsolatban a „megszokott posvány” kifejezést használta, megkérdeztem Radóczné Bálint Ildikót, mi erről a véleménye. Mint mondta, jók az eredményeik humán és reál tárgyakból, rendszeresen beszámolnak a fenntartónak a szakmai és gazdasági működésről, soha nem jeleztek semmilyen kifogást.

A helyzetről megkérdeztem a helyi református egyház lelkészét, aki azt mondta: az új egyházi iskolával kapcsolatban sok a nyitott kérdés, az viszont biztos, hogy a képzés – miután eddig mintegy 140 diák jelentkezett hozzájuk – idén szeptembertől az első öt osztállyal beindul. Az egyházi vezető közölte azt is, hogy a szóban forgó épület kijelölése generálta a feszültséget, ám jelen pillanatban az egyházi iskola beindításához épületük nincs, ennek kijelölése nem volt kellőképpen előkészítve, ezért az ügy sok felesleges indulatot gerjesztett.

Éppen a félreértések tisztázása céljából akartam beszélni Tiba István polgármesterrel, de a városvezető a megkeresésemre nem reagált. A balmazújvárosi képviselő-testület május 13-án hozott végső döntést arról, hogy az egyházi iskola a szigetkerti épületben lesz – jellemző adalék, hogy ezt már egy május 6-i írásos tájékoztatójában tényként közölte a helyi egyházközség lelkészi hivatala. A felháborodott szülők azonban nem nyugszanak bele a döntésbe: a napokban a megyei kormányhivatalhoz fordultak segítségért.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.