Demszkynek nem az MSZP-vel, csak Hagyóval volt baja
A városvezető utolsóként szólalt meg a hétfői, az önkormányzat működőképességének biztosítása érdekében összehívott ötpárti egyeztetés résztvevői közül. Közölte: azután, hogy az MSZP felmondta az SZDSZ-szel kötött koalíciót, 15 év után megszűnik a gyakorlat, hogy két párt előzetes egyeztetése után születnek meg a döntések a közgyűlésben, ezért egy jóval szélesebb körű együttműködésen alapuló működési modellt kell kialakítani.
Ennek alapelveiről egyeztetett volna ma a frakcióvezetőkkel, de hétfőn ez nem vezetett eredményre, mivel az ellenzék kijelentette, hogy csak akkor kívánnak érdemben foglalkozni ezekkel az ügyekkel, ha a jelenlegi MSZP-s helyettesek lemondanak, azaz, megalakul formálisan is az ellenzéki szocialista frakció.
Demszky emlékeztetett rá: ez november 20-án következik be, amikor MSZP-s helyettesei lemondanak, addig átmeneti állapotban működik az önkormányzat. - Ez számomra is adottság - jelentette ki.
Mint mondta, elfogadja, ha az átadás-átvételre az MSZP-nek négy hétre van szüksége, de „egy kicsit soknak" tartja a négy hetet. Hozzátette: az eddig benyújtott előterjesztéseket a helyettesek november 20-ig végig tudják vinni, a közgyűlés várhatóan október 29-én rendes és rendkívüli ülést is tart, ahol jelentős részben a helyettesek előterjesztéseit tárgyalják.
Megjegyezte: november 20-ig a helyettesek már nem hozhatnak olyan döntéseket, amelyeknek hatása „a mandátumukon lényegesen túlmutat".
A főpolgármester az MTI kérdésére kifejtette: a helyettesei személyesen neki fogják átadni a feladataikat, személyi kérdések pedig jelenleg nincsenek napirenden. Előzetesen meg kell vizsgálni, szükség van-e főpolgármester-helyettesekre, s ha igen, mely pártok jelölnének erre a posztra, és a jelöltet támogatnák-e a pártok.
Tarlós Istvánról, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjéről szólva kijelentette: Tarlós István neki nem politikai szövetségese, de Tarlósnak - ha főpolgármester-jelölt akar lenni - nem érdeke, hogy ellehetetlenüljön a főváros működése, ezért számít az együttműködésére.
Közölte, azt várja az MSZP-től, hogy nyilatkozzon, továbbra is fontosnak tartja-e a koalíciós megállapodásban foglaltak teljesítését, mert ha igen, akkor ezeket a programokat támogatni kell a közgyűlésben és az Országgyűlésben is.
Megjegyezte: a szocialistákkal együtt vezették a fővárost, és a hibák következményeivel is együtt kellene szembenézniük, ehelyett a szocialisták „elbújnak" a következmények elől.
Szavai szerint nem általában a szocialistákkal volt elégedetlen, hanem Hagyó Miklós főpolgármester-helyettessel, és miután elvette tőle a BKV felügyeletét, szerinte a városvezetés zavartalanul működhetett volna tovább, de a szocialista párt vezetői „ürügyet kerestek a szakításra".