Demszky visszadná a közgyűlés korábbi jogait

Az önkormányzati tulajdonosi jogok gyakorlásának legnagyobb nyilvánossága érdekében Demszky Gábor kezdeményezi, hogy a jövőben a szakbizottságok helyett a Fővárosi Közgyűlés döntsön az intézmények és a gazdasági társaságok vezetőinek, valamint az igazgatóságok és a felügyelőbizottságok tagjainak megválasztásáról, visszahívásáról.

A Városháza sajtóirodájának közleményében Czuk Dorottya sajtófőnök azt közölte: Demszky Gábor a Főpolgármesteri Kabinet hétfői ülésén ismertette javaslatát az MSZP és az SZDSZ frakcióvezetőjével. A főpolgármester a múlt héten már azt javasolta az öt fővárosi frakciónak, hogy vonják vissza a BKV igazgatóságába és felügyelőbizottságába delegált tagjaikat. A  frakciók többsége nem támogatta ezt az indítványt. A főpolgármester bízik abban, hogy ezt a kezdeményezését minden frakció támogatni fogja.

A Főpolgármesteri Kabinet hétfői ülését követő mintegy kétórás koalíciós egyeztetés után Steiner Pál MSZP-frakcióvezető nem reagált az MTI megkeresésére. John Emese SZDSZ-frakcióvezető későbbre ígért nyilatkozatot, e helyett a sajtóiroda adott ki közleményt.

Az MTI információi szerint a két frakció kedd estig alakítja ki álláspontját arról, hogy csütörtökön miként viszonyuljanak az SZDSZ-es Bőhm András és Lakos Imre, valamint az MDF-frakció két független tagja, Hock Zoltán és Katona Kálmán azon múlt heti javaslatához, hogy a szakbizottságok helyett a közgyűlés döntsön az intézmények és a cégvezetők, valamint a társaságok igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak kinevezéséről, visszahívásáról.

Demszky Gábor javaslata ebben a kérdésben megegyezik a négy képviselő korábbi indítványával, amit a Fidesz-KDNP is támogat - nyilatkozta Tarlós István Fidesz-frakcióvezető.

A négy képviselő többi javaslatáról nem szól a főpolgármesteri hivatal közleménye, így ezeket várhatóan csütörtökön a közgyűlésben sem támogatja majd az MSZP-SZDSZ-koalíció. A négy képviselő egyebek közt javasolja az úgynevezett kiemelt fejlesztésekkel foglalkozó bizottság megszüntetését, valamint azt is, hogy a testület korelnöke vezesse le a közgyűlést, ha az egyébként határozatképes ülésről eltávozna helyetteseivel együtt a főpolgármester.

A városvezetés javaslatára 2006 végén döntött a közgyűlés MSZP-SZDSZ többsége egyhangú támogatással arról, hogy a közgyűléstől a szakbizottságokhoz telepítenek számos hatáskört, így a vezetői kinevezéseket, felmentéseket. Egyidejűleg a 67 fős közgyűlésben meglévő egyfős MSZP-SZDSZ-többséget megsokszorozták azzal, hogy a koalíció háromfős többségbe került a fontosabb bizottságokban. Sem a  főpolgármester, sem a négy képviselő indítványa nem szól arról, hogy a bizottságokban meglévő jelentős koalíciós többséget, a  közgyűléshez hasonlóan, egyfősre csökkentenék.

John Emese még a múlt héten azt nyilatkozta, hogy szabad demokrata képviselő nem szavazhatja meg a négy városatyának a koalíciós szerződéssel ellentétes indítványát. Ha így történne, annak következményei lennének, még ha nem is a frakcióból való kizárás.

Az MTI információi szerint a kabinet ülésén egyfajta szankcióként felvetődött annak lehetősége, hogy a koalíciós szerződéssel ellentétesen voksolókat visszahívnák a közgyűlés által választott tisztségekből. Bőhm András a kulturális bizottság, Lakos Imre a városüzemeltetési bizottság elnöke és közlekedési tanácsnok. Egy ilyen javaslat azonban csak akkor kaphatna többséget a közgyűlésben, ha azt az ellenzék is támogatná.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.